اخبار

نیشابور نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران شد

نیشابور نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران شد
به مناسبت «سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی » و در راستای توسعه فرهنگی و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نیشابور نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، عباس کرخی،سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور و مسئول پیگیری نامزدی نیشابور در خصوص چگونکی شکل گرفتن طرح پایتخت جهانی کتاب اظهار داشت: پایتخت جهانی کتاب، عنوانی است که هر ساله از سوی یونسکو به شهری که جهت تقویت جایگاه کتاب و ترویج کتابخوانی کوشش چشمگیری کرده باشد اعطا می‌شودوما  به مناسبت «سال دولت و ملت،همدلی وهمزبانی» و به منظور توسعه فرهنگی و ترویج کتابخوانی و با هدف حمایت از اقدامات انجام شده، پیشنهادهای نو و ابتکاری و برنامه‌های جذاب و مردمی در موضوع کتاب و کتابخوانی را در طرح «پایتخت کتاب ایران» برای معرفی نیشابور جهت کسب عنوان پایتخت کتاب ایران آماده کردیم.

وی در پاسخ به این سوال که نیشابور چگونه متقاضی پایتختی کتاب کشور شد اظهار داشت: نیشابور در سال 1393 به عنوان نامزد نهایی پایتختی کتاب ایران مطرح شد و در رقابتی بسیار نزدیک از کسب عنوان پایتختی کتاب بازماند و اهوازی ها توانستند اوّلین پایتخت کتاب ایران لقب بگیرند درتماسی که آبان 1394 ، ازدبیرخانه ی طرح پایتختی کتاب با بنده گرفتند، خواستند نقطه نظرات نیشابور را درباره ی طرح انتخاب پایتختی کتاب ایران بدانند، کارگروهی در اداره تشکیل شد و نقاط قوت و ضعفی که به ذهنمان رسید ارسال کردیم و درنهایت همان کارگروه تصمیم گرفتند که امسال نیز با جدّیت در این مسابقه ی فرهنگی شرکت کنیم.

کرخی در خصوص توانمندیهای نیشابور در طرح پایتخت کتاب گفت: همان طور که می دانید، در طرح های پایتختی کتاب، هرشهر باید برنامه هایی پیشنهاد دهد که بتواند،درگسترش وترویج فرهنگ کتاب خوانی درمیان عموم مردم اجرایی شود.

وی افزود: نیشابور در بحث کارگروه های مردم نهاد، انجمن مؤلّفان، تعداد مؤلّف، پیشنهاد برنامه هایی بر اساس توانمندی های بومی، برنامه هایی بر اساس روزهای ملّی و... همچنین برنامه هایی در سطح منطقه ای، استانی، ملّی و بین المللی ارایه کرده است که امیدواریم بتوانیم آن ها را اجرا کنیم .

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: جالب است بدانید ما جزء معدود شهرهایی بوده ایم که درسال 1394 بیشترین برنامه را  در راستای کتاب و کتابخوانی اجرایی کرده ایم که جا دارد در همین جا از فرمانداری، شهرداری، آموزش و پرورش، میراث فرهنگی و دستگاه های اداری و بخش خصوصی و تشکل های مردم نهاد تشکرکنیم و سپاس ویژه نیز از همکاران سخت کوشمان در اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشیم .

وی اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی وشورای اسلامی شهرنیز نگاهی ویژه به مسئله ی ترویج فرهنگ کتاب وکتاب خوانی داشته اندکه جادارد دست مریزادی تقدیم شان کنیم.

کرخی بیان داشت: ما مرتّب با اداره کل و دبیرخانه ی پایتختی کتاب در تماس بوده ایم و گزارشی مصوّر از برنامه های خود را برایشان ارسال کرده ایم ...به عبارتی برای هیأت داوران، به استناد موارد ارسالی مسجّل شده است که برنامه های پیشنهادی ما، ضمانت اجرایی نیزدارد و هیاتی از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از توانمندیهای نیشابور بازدید داشتند.

وی در خصوص وضعیت نیشابور در بین شهرهای متقاضی پایتختی کتاب گفت: الان وضعیّت خیلی خوبی داریم روز دوشنبه26 بهمن ماه در خانه ی کتاب تهران با 14شهر دیگر از برنامه های خود دفاع کردیم...طوری که فضا را دیدم به نظرم جایگاه خیلی خوبی خواهیم داشت.

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص مزایای پایتخت کتاب شدن گفت: به شهر منتخب علاوه بر لوح تقدیر مقامات عالی‌رتبه کشوری اعتبارات و منابع فرهنگی تخصیص خواهد یافت که دراین راستا  نیشابور با عنایت به غنای فرهنگی شایستگی انتخاب پایتخت کتاب ایران را دارد و با تشکیل ستاد ی منسجم  اعم از افراد حقیقی وحقوقی کارگروه ویژه ای  برای  کسب عنوان پایتخت کتاب ایران با قوت شکل گرفته است و آن  گونه که در جلسه تهران عنوان شد،بانک ملّت به عنوان حامی بخش کتاب،وارد میدان شده است و امیدواریم بتوانیم جزو سه شهر نهایی شویم تا از این فرصت به دست آمده برای تجهیز زیرساخت های کتاب در نیشابور استفاده کنیم.

وی در خصوص این که چرا در بحث روستای نمونه از نیشابور کاندیدا نداریم  گفت: دربرنامه های پیشنهادی سال 1395روستاها، نیزکانون توجّه قرار گرفته اند چراکه اگر از روستاها غافل شویم زیان جبران ناپذیری خواهیم دید ،من اطمینان دارم درسال آینده در بخش روستاهای دوستدار کتاب نماینده ای ویژه ازنیشابورخواهیم داشت

وی افزود: از هر کاری که بتواند سرانه مطالعه را بالا ببرد، دفاع و حمایت می کنیم، در واقع تلاش برای این موضوع امری ضروری و استراتژیک برای نظام جمهوری اسلامی است تا به هر شکل ممکن ارتباط مردم با کتاب افزایش یابدوگستره اجرای برنامه می‌تواند در سطح شهر یا در سطح ملی و حتی بین‌المللی باشد.

کرخی در پایان اظهار داشت: بی شک نیشابور باید قدراین فرصت به وجود آمده را بداند وهمه درکنار هم بتوانیم در راستای ترویج کتاب قدم برداریم. درست است که امروز نیشابور در وضع برنامه های ترویج کتاب خوب ظاهر شده است ولی با آن چه باید باشیم بسیار فاصله داریم و امیدوارم بتوانیم درسایه ی همدلی و همزبانی به یاری «یار مهربان » بشتابیم.

 

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ ۱۰:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید