اخبار

برگزاری بیست و هشتمین یادمان حیدر یغما در نیشابور

برگزاری بیست و هشتمین یادمان حیدر یغما در نیشابور
مراسم یادمان بیست و هشتمین سالگرد حیدر یغما شاعر خشتمال نیشابوری در فرهنگسرای وکیلی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، خلیل اله عراقی معاون اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور اظهارکرد: مردمان ابرشهر ایران «نیشابور» به تاریخ معاصر و گذشته خویش افتخار می کنند که در دامن این دشت فراخ بینالود بزرگانی همچون حیدر یغما را پرورانده که سالیان سال پس از فوت شان باعث عزت و افتخار این خاک گهرخیز شده اند.

وی افزود: حیدر یغما شاعر خشتمال نیشابوری ازشاعران نامی معاصر نیشابور بود که تا آخرین لحظات عمر پربرکت خویش شعر و ادب را گسترش داد و با مدد تنی چند ازفرهیختگان شهربا راه اندازی« انجمن ادیب » در نیشابور راه را برای ورود جوانان به این عرصه گشود که ثمره آن سخنوران و شاعران جوان و برجسته ای را درسطح ملی وبین المللی تشکیل می دهند.

عراقی خاطرنشان کرد: مراسم یادمان  بیست وهشتمین سالیادحیدر یغما شاعر خشتمال نیشابوری درروز سه شنبه11 اسفند 94 ساعت 6 بعداز ظهر در محل  فرهنگسرای وکیلی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی  برگزار می گردد.

وی یادآورشد: تمامی شاعران، دوستان ومردم فرهنگ دوست استان خراسان رضوی و نیشابور که علاقمند به  زنده یادحیدر یغما شاعر خشتمال نیشابوری هستند ومی خواهند شعر، مقاله و خاطره ای را از وی بشنوند وببینند در این مراسم شرکت فرمایند.

معاون  اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور تصریح کرد: مراسم  نکوداشت بیست وهشتمین سالگرد درگذشت حیدر یغما شاعر خشتمال نیشابوری باهمکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری ، شورای اسلامی روستای صومعه« زادگاه حیدر یغما»، شورای شعر و انجمن های فرهنگی، ادبی وهنری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور اجرایی خواهد شد.

حیدر یغما شاعر خشتمال نیشابوری  در سال 1302 در قریه صومعه از روستاهای  بخش مرکزی نیشابور دیده به جهان گشود ، و دوران کودکی خود را در این روستا سپری کرد. یغما در طول 24 سال دوران شاعری خویش بیش از 40 هزار بیت شعر در قالب های غزل، قصیده، مثنوی، ترکیب بند، شعر محلی و رباعی سرود که آخرین شعر وی  سه روز قبل از وفاتش سروده شد. تا اینکه در دوم اسفنده ماه 1366 چشم از جهان فرو بست و اهالی فرهنگ دوست و شاعر پرور نیشابور وی را طی مراسمی با شکوه تشییع نموده و در مکانی میان آرامگاه خیام و عطار به خاک سپردند و مقبره ای بر آن بنا نهاد.

۱۰ اسفند ۱۳۹۴ ۰۸:۳۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید