اخبار

واقعیت های دنیا باید در مناسبت هایی مانند هفته کتاب برای مردم تبیین شود

ستاد استانی نوزدهمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با حضور معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی تشکیل شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ؛ محمد غفاری در این جلسه با اشاره به اهمیت جایگاه کتاب و کتابخوانی خواستار برنامه ریزی برای ارتقای سرانه مطالعه کتاب و فضای مطالعه در تمامی سطوح اعم از دانشآموزی، دانشگاهی و عمومی شد.
وی گفت: برگزاری هفته کتاب در ایران باید به گرایش آحاد افراد جامعه به سمت کتاب منجر شود و با اطلاع رسانی صحیح و به موقع هفته کتابکانون توجه همگان قرار گیرد.
معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان رضوی با اشاره به هفته پایانی آبان ماه که با عنوان هفته کتاب نامگذاری شده است، افزود: همزمان بااین هفته و از 25 آبان تا 3 آذر ماه نمایشگاه کتاب مشهد با حضور ناشرانی از سراسرایران برگزار می شود.
غفاری با بیان اینکه واقعیت های روز دنیا به ویژه جهاناسلام باید در مناسبت هایی مانند هفته کتاب برای مردم تبیین شود، اظهار داشت: اگرموضوع بیداری اسلامی که مهمترین فرصت طلایی برای نهادینه شدن اسلام در دنیاست و ازبعد بعثت پیامبر تاکنون نظیر نداشته برای مردم تبیین نشود، به یک تهدید جدی تبدیلخواهد شد.
وی همچنین با اشاره به برنامه های هفته کتاب جمهوری اسلامی ایرانافزود: موضوعاتی مانند تحکیم بنیان خانواده، جنگ نرم و دفاع مقدس از جمله مواردیاست که باید در هفته کتاب به آن پرداخته شود.
معاون سیاسی امنیتی استانداریخراسان رضوی گفت: با توجه به برگزاری سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان همزمان با هفتهکتاب جمهوری اسلامی ایران باید نسبت به تجهیز کتابخانه های مدارس در سطح استان،برگزاری جشن اهدای کتاب و استفاده حداکثری از ظرفیت برگزاری نمایشگاه در سطح مدارسو دانشگاهها استفاده کرد.
غفاری تصریح کرد: تعداد بسیار زیادی کتاب در منازل وکتابخانه های شخصی افراد وجود دارد که مطالعه شده و اگر جشن اهدای کتاب بصورت جدی وبا برنامه ریزی صحیح برگزار شود این کتب برای استفاده عموم در اختیار کتابخانههاقرار خواهد گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: به منظور بهره گیریحداکثری دانش آموزان از کتب کتابخانه های مدارس با هماهنگی اداره کل کتابخانه ها ومعاونت پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش استان کتب بدون استفاده این کتابخانه هاتعویض و کتاب ها مورد نیاز مدارس در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.
معاون سیاسیامنیتی استانداری خراسان رضوی به برگزاری هشتمین دوره انتخاب کتاب سال استان نیزاشاره کرد و گفت: امسال علاوه بر معیارهایی که برای کتاب های برگزیده سال از آن استفاده می شد، پنج شاخص جنگ نرم، حجاب و عفاف، بیداری اسلامی، دفاع مقدس و حفظکیان خانواده برای این انتخاب درنظر گرفته شده است.
غفاری همچنین از برطرف شدنتمامی موانع برای احداث شهرک چاپ و نشر در مشهد خبر داد و افزود: با هماهنگی هایصورت گرفته امید است کلنگ احداث این شهرک همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی بهزمین بخورد.
وی از فرمانداران شهرستان ها خواست تا ستادهای شهرستانی نوزدهمینهفته کتاب و همچنین نمایشگاههای کتاب شهرستانی را تشکیل دهند و مصوبات ابلاغی ازسوی ستاد استان را با سرعت و دقت اجرایی کنند.
در ادامه این جلسه سید جواد جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهارداشت: امسال نوزدهمین هفته کتاب برگزار خواهد شد و شیوه‌نامه‌های آن ابلاغ شده است. هر چند که خود ما برنامه‌ریزی جامع‌تری داریم.
همچنین سید سعید سرابی دبیر هفته کتاب خراسان رضوی به بیان بایسته‌های برگزاری این هفته و برنامه‌های آن پرداخت و گفت: یکی از کارهای بزرگی که در این هفته انجام می‌شود برگزاری نمایشگاه بزرگ ناشران ایران در 25 آبان ماه تا 31 آذر است. یعنی از روز چهارم هفته کتاب شروع خواهد شد و از آنجا که این نمایشگاه ستاد جداگانه‌ای دارد ما آن را در فرع قرار دادیم و بیشتر به توقعاتمان از دستگاه‌ها خواهیم پرداخت.
دبیر هفته کتاب خراسان رضوی افزود: در هفته‌ی کتاب امسال برنامه‌های بسیار مفصل‌تری از سال‌های پیش خواهیم داشت از جمله برگزاری بحث غرفه‌های جنگ نرم با همکاری سپاه امام رضا(ع) در نمایشگاه کتاب امسال.
در ادامه این نشست نمایندگان ارگان‌های مختلف ضمن قبول درخواست‌های اداره فرهنگ و ارشاداسلامی خراسان رضوی از آنها، به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.
۱۴ آبان ۱۳۹۰ ۰۷:۵۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید