اخبار

مدیر کل چاپ و نشر وزارت ارشاد: صنعت چاپ در کشور رو به رشد است

مدیر کل چاپ و نشر وزارت ارشاد: صنعت چاپ در کشور رو به رشد است
مدیرکل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: صنعت چاپ در کشور رو به رشد است و در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا دچار عقب ماندگی نیست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، محمود رضا برازش در حاشیه چهارمین نمایشگاه بین المللی چاپ و بسته بندی مشهد در جمع خبرنگاران افزود: فناوری، صنعت چاپ کشور را از حالت سنتی و چاپ مختص کتاب، نوشته ها و نشریات خارج و وارد عرصه صنعت بسته بندی متناسب با نیاز روز کرده است.

وی بیان کرد: در مجموع20 درصد گردش مالی صنعت چاپ در کشور متعلق به چاپ کتاب و نشریات است و باقی آن مربوط به شاخه های متنوع و گسترده ای از چاپ در بخش تبلیغات، کارتهای هویتی، هولوگرام، نقش روی فلزات و لوازم پلاستیکی و ... می شود.

برازش اظهار کرد: دهه اخیر در عرصه چاپ کتاب نیز پیشرفت های قابل ملاحظه ای همسو با دنیا در کشورمان ایجاد شده اما رشد بخش بسته بندی بیشتر بوده و حجم قابل توجهی از صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و ... را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه نظارت بر عملکرد و محتوای چاپی ماشین آلات و دستگاه های چاپ را برعهده دارد که طیف بسیار گسترده ای است اما در بخش فنی صنعت چاپ هر دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت معدن و تجارت مسئولیت دارند که قرار است طی مذاکراتی این وظایف بین دو وزارتخانه تفکیک شود.

این مسئول در وزارت فرهنگ و ارشاد اظهار کرد: عقب ماندگی در حوزه ماشین آلات چاپ وجود ندارد و این بخش توانسته خود را با آخرین فناوریهای جهان همسو سازد اما طی چند سال اخیر به دلیل کمبود منابع مالی در کشور و تحریم های اقتصادی واردات ماشین آلات به نحو مطلوب انجام نگرفته است.

وی افزود: با این حال تولیدکنندگان توانمندی در عرصه ساخت ماشین آلات صنعت چاپ و اجزای آن در کشور وجود دارد که دستاوردهای خود را در همین نمایشگاه در معرض بازدید عموم قرار داده اند و باید نسبت به جذب آنها و تامین ماشین آلات مورد نیاز با بهره گیری از سرمایه های داخلی چاره اندیشی شود.

برازش با بیان اینکه در تامین مواد اولیه صنعت چاپ هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد، افزود: پارسال ثبات قیمتی در کاغذ بوجود آمد و روند تولید آن رضایت بخش بود اما برای تامین باقی مواد لازم در صنعت چاپ نیاز به توسعه صنایع پتروشیمی در کشور داریم.

وی خواستار حمایت دولت در تامین نقدینگی فعالان صنعت چاپ شد و گفت: کمبود نقدینگی بانکها و رکود اقتصادی همه صنایع کشور را دربرگرفته اما دولت باید صنعت چاپ را در اولویت حمایت های خود قرار دهد.

برازش اظهار کرد: چاپخانه ها و چاپگرها در کشور طیف گسترده ای را تشکیل می دهند که در بخشهای خانگی، اداری، تایپ و تکثیر، لارج فرمت، واحدهای صنفی و واحدهای صنعتی نمود پیدا کرده اند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز فعالیت برای واحدهای صنفی و صنعتی و لارج فرمت ها را صادر می کند.

وی گفت: بیش از پنج هزار چاپخانه دارای مجوز در کشور فعالیت دارد که ابعاد آنها با یکدیگر بسیار متفاوت است به طوری که دستگاه های چاپ در واحدهای صنعتی غیرچاپی فعالیت دارد لذا در این وزارتخانه درصدد دسته بندی و سازماندهی چاپخانه ها و چاپگرها هستیم.

مدیر کل دفتر امور چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر راه اندازی شهرک صنعتی چاپ و بسته بندی در مشهد گفت: اکنون زمین های مورد نظر برای راه اندازی این شهرک آماده تحویل به صاحبان شرکت ها شده و دولت درصدد است ضمن فراهم کردن بستر لازم برای فعالیت این شرکتها از طریق بانکها تسهیلاتی به آنها اختصاص دهد.

برازش صنعت چاپ خراسان رضوی را در بخش فرهنگی توانمند اما در بخش چاپ صنعتی ضعیف دانست و گفت: رتبه این استان در بخش چاپ صنعتی و بسته بندی در کشور پنجم یا بیشتر است و از شش چاپخانه بزرگ ایران مربوط به چاپ کارتهای هویتی و امنیتی سهمی ندارد.

وی افزود: با این حال خراسان رضوی در بخش چاپ نشریات و امکانات چاپ کتاب در جایگاه برتر کشور قرار دارد به طوری که یکی از سه واحد فعال در زمینه چاپ جلد سخت کتابها در این استان واقع شده است.

چهارمین نمایشگاه صنعت چاپ و بسته بندی در مشهد از 23 تا 26 مهرماه در نمایشگاه بین المللی مشهد برپاست.

۲۵ مهر ۱۳۹۴ ۰۹:۱۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید