اخبار

شاعر نیشابوری برگزیده نخستین همایش ملی بزرگداشت مهدی اخوان ثالث

شاعر نیشابوری برگزیده نخستین همایش ملی بزرگداشت مهدی اخوان ثالث
خدابخش صفادل شاعر پیشکسوت نیشابوری در نخستین همایش ملی بزرگداشت "مهدی اخوان ثالث" یزد در مراسمی به عنوان شاعر برگزیده تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، عباس کرخی رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور با اعلام این مطلب اظهار کرد: مهدی اخوان ثالث از ویژگی های برجسته علمی و ادبی بالایی برخوردار بود که همین ویژگی سبب درخشش وی در بین شاعران است.

وی گفت: در بخش شعر از 250 شعر دریافتی، 3 اثر به عنوان برگزیده شدند که خدابخش صفادل شاعر پیشکسوت نیشابوری با شعری در خصوص مهدی اخوان ثالث انتخاب و مورد تجلیل قرارگرفت.

رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی نیشابور  بیان داشت: بخش پایانی این همایش ملی، حضور مدعوین در روستای فهرج و منزل پدری مهدی اخوان ثالث (محل تولد پدر زنده یاد اخوان ثالث) و سخنرانی وشعر خوانی درباب شخصیت او  در جمع روستاییان فهرج بود .

کرخی همچنین در خصوص حافظ شیرازی  عنوان کرد: همیشه به دنبال پیر مراد حافظ بودیم ولی آن را پیدا نکردیم و دلیل هم همان است که وقتی ما هویت را بازسازی کردیم، زبان ملی ما در کنار زبان عربی که زبان علم بود، خودش را نشان داد.

وی افزود: این موضوع حداقل در دو بستر جریان پیدا کرد، یکی در بستر شعر فارسی و یکی در بستر عرفان عشق در متون صوفیانه که به خوبی دیده می‌شود.

کرخی با اشاره به دشمنی‌هایی که با فرهنگ ایران می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر فرهنگ ایران فرهنگ پهلوانی نبود و از ویژگی‌ها و توانمندی‌های بالایی برخوردار نبود، بی‌شک با آن دشمنی انجام نمی‌شد.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور با بیان  اینکه در اشعار حافظ شیرازی لفظ ایران پیدا نمی‌شود، یادآورشد: با این حال ایرانی‌تر از حافظ نداریم و حافظ ایرانی بودن خودش را با عرفان و اشراق نمایان کرده است.

وی  تصریح کرد: در دوره صفوی تردیدی نیست که وحدت ملی ایجاد شد، البته قبل از آن هم ما وحدت ملی داشتیم که در دوره صفویه، به برکت زبان فارسی این وحدت ایجاد شد.

۲۱ مهر ۱۳۹۴ ۱۰:۱۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید