اخبار

بیش از 300 تئاتر توسط هنرمندان در خراسان رضوی اجرا شد

بیش از 300 تئاتر توسط هنرمندان در خراسان رضوی اجرا شد
معاون امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: از اردیبهشت ماه امسال تاکنون 332 تئاتر توسط 42 گروه نمایشی در مشهد و شهرستانهای این استان اجرا شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، ناصر نبی زاده در مراسم پایانی بیست و پنجمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی در مجتمع فرهنگی امام رضا(ع) مشهد افزود: هنرمندان خراسان رضوی در رشته تئاتر از ابتدای امسال تاکنون حضور افتخار آفرینی در صحنه های ملی نیز داشته اند.

وی برگزاری جشنواره های نمایشنامه خوانی و تئاتر کوتاه زائر را از دیگر رخدادهای شاخص این عرصه هنری طی نیمه نخست امسال در خراسان رضوی برشمرد.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه گفت: مقدمات انعقاد تفاهم نامه شش سالن کوچک تئاتر در استان بین شهرداریها ، استانداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فراهم شده است.

وی همچنین با اشاره به ارسال 83 اثر به دبیرخانه بیست و پنجمین جشنوراه تئاتر خراسان رضوی(رضوان) افزود: 48 اثر از این تعداد مورد بازبینی قرار گرفت و از این تعداد نیز 9 اثر برای ارائه در بخش مسابقه و هفت اثر برای بخش تجربه انتخاب شد.

نبی زاده ادامه داد : تمام این آثار پیش از اجرا در جشنواره اکران عمومی شد.

وی در ادامه گفت: خراسان رضوی خواستگاه هنر است لذا باید هنرمندان و آثار هنری برخاسته از این استان به داشته های فرهنگی و هنری عظیم توجه داشته باشند.

داور بخش نمایشنامه نویسی جشنواره رضوان نیز گفت: در بخش جشنواره نمایشنامه نویسی 20 اثر به دبیرخانه ارسال شد که یکی از آنها به عنوان نمایشنامه تقدیری و یکی برگزیده انتخاب شد.

فرشید تمری با تاکید بر اینکه خراسان مهد نمایشنامه نویسی است افزود: نمایشنامه نویسان این استان قدرت حل مشکل نمایش کشور را دارند.

وی ادامه داد با هماهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برای 10 نفر از نمایشنامه نویسان استان با حضور اساتید برتر، کارگاه نمایشنامه نویسی در بازه زمانی یک ساله برگزار خواهد شد.

همچنین محمدجواد میری، نماینده معاونت فرهنگی شهرداری مشهد با اشاره به فرمایش امام راحل در سال ۶۷ مبنی بر بیان معضلات هنرگفت: متاسفانه دغدغه تئاتر هنوز برای مردم محقق نشده است.

وی با اشاره به اینکه امام راحل هنر اصیل را در تعریف غیرسنتی رسوا کننده اسلام‌نماها معرفی می کند، افزود: صورت گرایی هنر تئاتر را از آرمان‌های اصلی خود که باید برخاسته از واقعیات مردم و به زبان مردم باشد، دور می کند.

میری با تاکید بر خلاقیت و جذابیت در حوزه‌های هنری و به خصوص هنر تئاتر تصریح کرد: داستان هایی که از دستمایه های مردم غنی نباشد و به کلیشه ها کشیده شود کاری ابتر و بازتولید آثار را دچار مشکل می کند.

وی زنده بودن جریان تئاتر را در مولفه های مردمی بودن و محتوایی بودن ممکن دانست و خاطرنشان کرد:‌ خانه هنرمندان شهرداری مشهد با در اختیار قرار دادن فضای سنتی خود و کمک به فروش تئاتر در اقتصاد این هنر به تولیدکنندگان نمایش‌ها کمک کرده و امیدواریم روزی تئاتر استان و مشهد به جایگاهی برسد تا زائران خارجی نیز از نمایش‌های مشهد بهره مند شوند.

بیست و پنجمین جشنواره تئاتر خراسان رضوی(رضوان) که 16 مهر ماه در مشهد آغاز شده بود امشب 20 مهر ماه با معرفی آثار برتر به کار خود پایان داد.

۲۱ مهر ۱۳۹۴ ۰۹:۵۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید