اخبار

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد:همراهی با جریان‌های جهانی سبب دور شدن آثار هنری از هویت محلی

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد:همراهی با جریان‌های جهانی سبب دور شدن آثار هنری از هویت محلی
مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی هنرمندان با جریان‌های جهانی را عامل دور شدن آثار آن‌ها از هویت محلی دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مجید ملانوروزی در مراسم بزرگداشت زنده‌یاد محمد مهراف که در فرهنگ‌سرای جهاد دانشگاهی مشهد برگزار شد، با اشاره به اینکه حفظ هویت و فرهنگ محلی در خلق آثار هنری ضروری است، اظهار کرد: متاسفانه امروزه وقتی با یک اثر هنری روبه‌رو می‌شویم قادر به تشخیص اینکه اثر مربوط به کدام بخش کشور است نیستیم زیرا هنرمندان این آثار در خلق آن‌ها از فرهنگ محلی فاصله گرفته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه همراهی با جریان‌های جهانی نباید موجب دوری آثار هنرمندان کشور از هویت محلی شود، ادامه داد:  در جهان وقتی به آثار هنرمندان بزرگ می‌نگریم، شاهد رنگ‌وبو و فرهنگ محلی در میان آثارشان هستیم مانند آهنگساز بزرگ، بتهوون که تمام آثارش از فولکلورهای محلی آلمان تشکیل شده است.

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: در گذشته همان‌طور که فرش مشهد با فرش‌ دیگر بخش‌های کشور متفاوت بود نقاشی این شهر نیز از همین ویژگی برخوردار بود و این در حالی است که امروز کمتر هنرمندی در خراسان آثار خراسانی خلق می‌کند و صرفا به دلیل زندگی کردن در خراسان به آن‌ها هنرمندان خراسانی گفته می‌شود.

ملانوروزی با بیان اینکه باید برای حفظ هویت محلی در آثار هنرمندان تلاش‌هایی صورت بگیرد، تصریح کرد: حضور و فعالیت مدیران فرهنگی متعهد می‌تواند سبب حفظ بیش‌تر این ارزش‌ها در میان آثار هنرمندان شود.

ملانوروزی با بیان اینکه مهراف از جمله معدود هنرمندانی بود که فضای خراسانی در آثارش مشاهده می‌شد، بیان کرد: این هنرمند در سال‌های 50 الی 60 که در شهر مشهد زندگی و در طبیعت کار می‌کرد درخشان‌ترین زمان فعالیت خود را داشت.

وی با اشاره به اینکه آثار هنرمندان یا دگارهای آنان در میان مردم است و در ضمیر مخاطب باقی می‌مانند ، خاطرنشان کرد: هرچند به ندرت می‌توان یک اثر هنری را با همه ظرایف آن به خاطر سپرد اما آثار مرحوم مهراف از این ویژگی برخوردار بود زیرا عشق و تخیل با آثار این بزرگوار همراه شده بود.

۱۹ مهر ۱۳۹۴ ۰۹:۴۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید