اخبار

مدیرکل ارشاد استان خراسان رضوی: پیکر مرحوم حسنی کارگر در صحن جمهوری حرم رضوی به خاک سپرده می‌شود

مدیرکل ارشاد استان خراسان رضوی: پیکر مرحوم حسنی کارگر در صحن جمهوری حرم رضوی به خاک سپرده می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: پیکر مرحوم حاجی حسنی کارگر در حرم مطهر رضوی و صحن جمهوری اسلامی به خاک سپرده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سید سعید سرابی در نشست ستاد بزرگداشت مهاجر الی الله نخبه قرآنی مرحوم حاج محسن حاجی حسنی کارگر با بیان اینکه از دست دادن ایشان ضایعه‌ای دردناک است، اظهار داشت: انوار قدسی قرآن سراسر وجود این قاری بزرگ را فراگیر بود.

سرابی با اشاره به اینکه شان این قاری می طلبد که کار ویژه‌ای برای بزرگداشت وی انجام شود، گفت: باید ابعاد و زوایای شخصیتی مرحوم حاجی حسنی کارگر از هر جنبه ای مرور شود.

وی در ادامه تصریح کرد: پیکر مرحومان حادثه منا ممکن است به‌صورت مستقیم از کشور عربستان به استان منتقل شود و یا امکان آن وجود دارد که ابتدا به فرودگاه مهرآباد و سپس استان انتقال یابد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه پیکر مرحوم حاجی حسنی کارگر در حرم مطهر رضوی و صحن جمهوری اسلامی به خاک سپرده می‌شود، افزود: پیکر دیگر مرحومان حادثه منا در قطعه‌ای جداگانه و در جوار قطعه شهدا در بهشت رضا خاکسپاری می‌شوند.

سرابی با اشاره به اعلام آمادگی مسئولان قرآنی کشوری برای شرکت در مراسم ترحیم مرحوم حاجی حسنی کارگر در مشهد مقدس، تصریح کرد: بستر لازم در این زمینه باید ایجاد شود.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، گفت: مرحوم حاجی حسنی کارگر یکی از مصادیق عینی رویش‌های انقلاب اسلامی است.

در ادامه این جلسه نیز حجت‌الاسلام محمد‌تقی کاظمی‌نسب، معاون قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ابراز کرد: نگاه برای برگزاری مراسم تشییع و تدفین حاج محسن حاجی‌حسنی‌کارگر نباید نگاهی دولتی باشد بلکه باید از ظرفیت‌های مردمی نیز برای حضور و شرکت آنان در این مراسم استفاده کرد.

وی با اشاره به آیه 169 آل عمران که خداوند متعال می‌فرماید: «وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ، هرگز کسانى را که در راه خدا کشته شده‌‏اند مرده مپندار بلکه زنده‌‏اند که نزد پروردگارشان روزى داده مى‏‌شوند»، اظهار کرد: درگذشت این نخبه قرآنی در فاجعه منا ضایعه‌ای است که بر جامعه قرآنی کشور و حتی خارج از کشور وارد شده است از این رو باید برای مراسم ترحیم و تدفین وی در حد شأن و منزلت این قاری بین‌المللی گام برداریم.

معاون قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه تمام ظرفیت‌های استان و کشور باید برای برپایی هر چه باشکوهتر این مراسم به کار گرفته شود، اظهار کرد: از ظرفیت‌های دولتی نباید به تنهایی استفاده کرد بلکه باید با مدیریت صحیح مؤسسات قرآنی و ادارات دولتی ظرفیت‌های مردمی را نیز پای کار حاضر کرده تا آنها نیز در صحنه حاضر شوند.

محمدمهدی آقامحمدیان، مدیر عامل جامعه قاریان قرآن مشهد نیز در این جلسه، ابراز کرد: ابراز کرد: محسن حاجی‌حسنی‌کارگر همواره در راه اهداف قرآن قدم برمی‌داشت و همچنین کسب رضای الهی از اهداف پیش رو او بوده است.

وی با بیان اینکه امت اسلامی، رسانه‌ها و شبکه‌های شرق جهان اسلام نسبت به این فاجعه و به این عمل قبیح و ناخداپسند وهابیت ابراز ناراحتی کردند، ابراز کرد: قرار است پیکر جان باختگان فاجعه منا به ایران ارسال شود لذا باید برای تدفین پیکر حاج محسن حاجی‌حسنی‌کارگر نیز باید اقدامات لازم به سرعت انجام شود.

مدیرعامل جامعه قاریان قرآن مشهد ادامه داد: مراسم ترحیم و تدفین محسن حاجی‌حسنی‌کارگر موقعیتی برای معرفی شخصیت این مرحوم است زیرا این نخبه قرآنی در جامعه قرآنی و دینی بسیار مورد توجه بوده و در گذشت این قاری بین‌المللی تمام جهان اسلام را متأثر کرده است.

در ادامه مهدی لسانی، رئیس اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی اظهار کرد: با توجه به اینکه حمید شاکرنژاد و حجت‌الاسلام محمدمهدی رجبی نیز در فاجعه منا مجروح شده‌‌اند، باید برای تفقد آن‌ها نیز مراسمی در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه یکی از اموری که ادارات دولتی و مؤسسات قرآنی نباید از آن غافل شوند، عیادت از مجروحان فاجعه منا است، عنوان کرد: از این رو خدام آستان مطهر امام رضا(ع) برای عرض تسلیت به خانواده جان‌باختگان و مورد تفقد قراردادن مجروحان به عیادت آن‌ها خواهند رفت که امید است، این برنامه در سراسر کشور انجام شود.

رئیس اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی ابراز کرد: محسن حاجی‌حسنی‌کارگر همواره کرسی ثابت تلاوت در حرم داشته است لذا آستان قدس می‌تواند فایل‌های تصویری و صوتی را به صورت تدوین شده در اختیار دوست‌داران این قاری قرار دهد و فاخرترین تلاوت‌ها را نیز با انتخاب برادر این قاری بین‌المللی به یک آلبوم تبدیل می‌کنیم.

سعید بیژنی‌اول، قاری قرآن و استاد محسن حاجی‌حسنی‌کارگر نیز در جلسه ستاد بزگداشت مهاجر الی الله ابراز کرد: سرمایه‌های قرآنی بسیاری در کشور وجود دارد که باید از این فرصت‌ها به خوبی استفاده کرد، با این وجود سرمایه‌گذاری مناسبی بر روی این سرمایه‌ها انجام نمی‌شود.

وی ادامه داد: آل سعود و چهره اصلی این رژیم باید برای عموم مردم مشخص شود بنابراین برگزاری مراسم ترحیم و تدفین برای جان‌باختگان فاجعه منا به خصوص محسن حاجی‌حسنی‌کارگر به عنوان قاری نخبه و بین‌المللی قرآن می‌تواند این مبحث را دنبال کند.

استاد زنده‌یاد محسن حاجی‌حسنی‌کارگر بیان کرد: همچنین باید بحث شخصیتی و اخلاقی محسن برای عموم مردم مشخص شود این درحالی است که ظرفیت‌های مردمی و قرآنی بسیاری در استان خراسان رضوی به چشم می‌خورد.

در ادامه نیز مصطفی حاجی‌حسنی‌کارگر، برادر و استاد محسن حاجی‌حسنی‌کارگر بی‌کفایتی آل سعود را عامل اصلی بروز این فاجعه دانست و ابراز کرد: هر ساله در مراسم حج و به خصوص رمی جمرات رخداد وحادثه‌ای به وقوع می‌پیوندد لذا این سؤال مطرح می‌شود که چرا برنامه‌ریزی دقیقی برای قاریان قرآن که از طرف بعثه رهبری به حج مشرف شده‌اند، صورت نگرفته است؟

وی با بیان اینکه محسن‌ حاجی‌حسنی‌کارگر تلاوت قرآن را از سن سه سالگی آغاز کرده بود، ادامه داد: خانواده، جامعه و اساتید قرآنی در شکل‌گیری شخصیت محسن حاجی‌حسنی‌کارگر نقش مؤثری داشتند تا وی پرورش یافته و در راه قرائت قرآن به خوبی گام بردارد، با این وجود او را به راحتی از دست دادیم، لذا فقدان جان باختن وی در فاجعه منا درد بزرگی است که دنیا آن را متحمل می‌شود.

همچنین غلامرضا بصیری‌پور، رئیس شورای عالی استان‌های کشور و عضو شورای اسلامی هر مشهد بی‌کفایتی آل سعود عامل به وقوع پیوستن فاجعه بزرگ منا است، این درحالی است که روزانه ده‌ها تحلیل راجع به این موضوع از رسانه‌ها و سایت‌های خبری مطرح می‌شود.

وی ابراز کرد: محسن حاجی‌حسنی‌کارگر چهره‌ای است که هرگز نباید فراموش شود، از این رو باید وی را در قشر جوان معرفی کرد همچنین فاجعه منا همچون حوادث دیگر نباید فراموش شود و جزو آثار ماندگار باید باقی بماند.

رئیس شورای عالی استان‌های کشور با تأکید بر اینکه فاجعه منا بسیار حساب شده بوده است، ابراز کرد: برخی گمان می‌کنند فاجعه منا عامل بی‌تدبیری آل سعود است اما رخداد این حادثه امری کاملا عامدانه و از روی تدبیر صورت گرفته است لذا سران کشور باید موضع محکمی در این خصوص اتخاذ کنند.

۸ مهر ۱۳۹۴ ۰۸:۱۶
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید