اخبار

برگزاری جشنواره خوشنویسی رضوی در سبزوار

برگزاری جشنواره خوشنویسی رضوی در سبزوار
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از برگزاری جشنواره خوشنویسی در سبزوار خبر داد و عنوان کرد: هنر قدسی خوشنویسی، زبان و بیانی است که می‌تواند فرهنگ رضوی را تبیین کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سیدسعید سرابی به برگزاری جشنواره ملی خوشنویسی رضوی در شهریورماه امسال همزمان با دهه کرامت اشاره و ابراز کرد: این جشنواره با هدف اشاعه و ترویج فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی، هنری و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین(ع) به ویژه امام رضا(ع) برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: گرامیداشت تولیدکنندگان و پدیدآورندگان آثار برتر فرهنگی و هنری در زمینه سیره، شخصیت و معارف امام رضا(ع) و کمک به انتشار گسترده‌تر این آثار از جمله اهداف برگزاری این جشنواره است.

وی به دیگر اهداف جشنواره خوشنویسی اشاره کرد و گفت: تعمیق و گسترش جلوه‌های فطری و معنوی تعالی انسان متخلق به سیره و سخن اولیای الهی، جریان‌سازی هنر ایرانی اسلامی در ذیل ارزش‌های الهی و سیره و تعالیم انبیا و اولیای الهی، از دیگر اهداف این جشنواره به شمار می‌رود.

سرابی با بیان اینکه الگوسازی و تبیین فرهنگ رضوی با استفاده از زبان و بیان هنر خوشنویسی، یکی از اهداف این جشنواره است، افزود: بسترسازی برای رشد و تعالی جایگاه بی‌بدیل فرهنگ و هنر ایرانی ـ اسلامی در سایه شخصیت و معارف امام رضا (ع) و فرهنگ والای رضوی را در جشنواره خوشنویسی رضوی پیگیری می‌کنیم.

وی به موضوعات جشنواره خوشنویسی رضوی اشاره کرد و گفت: اندیشه، احادیث و بیانات امام رضا(ع)، مکاتب، حدیث نفس، اشعار و دل‌نوشته‌های هنرمندان در حوزه فرهنگ و معارف رضوی، روایات ائمه و معصومین(ع) در خصوص معرفی و جایگاه والای حضرت رضا(ع)، موضوعات این جشنواره را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه جشنواره خوشنویسی رضوی در دو بخش اساتید (بخش جنبی) و بخش رقابتی برگزار می‌شود، اظهار کرد: جشنواره خوشنویسی رضوی شامل رشته‌های نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ، ثلث، نقاشیخط و خط تحریری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امسال، سیزدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی در سبزوار برگزار خواهد شد، ابراز کرد: برای برگزاری این جشنواره، اتاق فکر مناسبی تشکیل شده است که از مدتی پیش، جلسات خود را به صورت منظم برگزار می‌کند.

سرابی به تجربه موفق چند ساله جشنواره خوشنویسی رضوی اشاره و عنوان کرد: برگزاری این جشنواره باعث رشد و شکوفایی استعدادهای بسیاری در مشهد و استان خراسان رضوی شده است.

 مهلت ارسال اصل آثار به این جشنواره اول مردادماه است که علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به مشهد مقدس، قاسم آباد، فلاحی ۴۵، مجتمع فرهنگی و هنری سلطان علی مشهدی و یا سایت جشنواره به نشانی www.shamstoos.ir مراجعه کرده و یا با شماره‌های ۰۵۱۴۹۶۱۶۸۱۱۴ و ۰۵۱۴۹۶۱۳۱۵۵۱ تماس گیرند.

۲۰ تیر ۱۳۹۴ ۱۰:۰۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید