اخبار

در سال همدلی و همزبانی ملت و دولت؛ درددل های هنرمندان با استاندار خراسان رضوی

در سال همدلی و همزبانی ملت و دولت؛ درددل های هنرمندان با استاندار خراسان رضوی
در سال همدلی و همزبانی دولتی و ملت هنرمندان خراسان رضوی در چهارمین اتاق گفت و گوی اصحاب فرهنگ و هنر که در محل دفتر استاندار برگزار شد به بیان خواسته های خود از استاندار پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، غلامحسین علی‌پور دبیر انجمن آثار و مفاخر استان نیز اظهار کرد: مسئولان بلندپایه استانی و کشوری باید در مراسم بزرگداشت مفاخر فرهنگی حضور داشته باشند و امیدواریم گرامیداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و عمر خیام در اردیبهشت ماه مانند بزرگداشت عطار در هفته گذشته با شکوه و با مشارکت مردم انجام شود.

سعید احدیان، مدیر عامل خانه مطبوعات خراسان رضوی در خصوص برگزاری جشنواره مطبوعات در استان، اظهار کرد:خراسان رضوی به عنوان بزرگترین قطب منطقه ای کشور با میزبانی از پنج استان برگزار کننده نمایشگاه و جشنواره مطبوعات در شرق کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: در تلاش هستیم تا این نمایشگاه  در شان واقعیت مطبوعات استان و با رعایت استانداردهای لازم برگزار شود به گونه ای که در برهی آیتم ها بتوانیم برای جشنواره مطبوعات تهران الگوسازی کنیم.

وی با بیان اینکه به این منظور برای تامین بودجه و امکانات لازم در تلاشیم بر لزوم حمایت استانداری تکید کرد.

احدیان همچنین بر لزوم حمایت استاندار از هیات مدیره خانه مطبوعات استان تاکید کرد.

وی با اشاره به رویکرد جدید خانه مطبوعات استان، تصریح کرد: فرا تک رسانه ای و چتری بودن خانه مطبوعات در دستور کار قرار گرفته و تلاش ما این است که در این راستا اعتمادسازی جدی داشته باشیم تا خانه مطبوعات به روزنامه قدس و خراسان و شهرآرا خلاصه نشود.

مدیر مسوول روزنامه خراسان بر لزوم هم افزایی خانه مطبوعات استان تاکید کرد و گفت:در این راستا اقداماتی از جمله افزایش اعضای خانه مطبوعات و برگزاری جلسات رسانه ای انجام شده است.

سرهنگ کمالی، رییس بسیج هنرمندان خراسان رضوی نیز در این جلسه عنوان کرد: دانشکده هنر و بسیج در استان تاسیس شد و سه ترم نیز برگزار شد اما به دلیل کمبود اعتبار هنرجویان به دانشکده هنر و بسیج تهران معرفی شدند اما با توجه به نقش استان در فرهنگ انقلابی لزوم ازسرگیری فعالیت این دانشکده در استان احساس میشود.

وی با بیان اینکه متاسفانه تخصیص اعتبارات به بسیج هنرمندان کم است، اظهار کرد: یکی از اهداف بسیج هنرمندان شناسایی هنرمندان انقلابی است مه در این راستا در سال گذشته جشنواره هایی در زمینه هنرهای تجسمی، موسیقی و سرودهای انقلابی برگزار شد.

کمالی ادامه داد: در سال جاری نیز چهار جشنواره در زمینه موسیقی و سرودهای انقلابی، شعر، عکس، فیلم و سینما برگزار خواهیم کرد.

صباغ، مسوول انجمن نمایش خراسان رضوی نیز در این جلسه با اشاره به کمبود فضای نمایشی، گفت: فضای نمایشی بلک باکس حوزه هنر با ۳۵ درصد بودجه عمرانی رها شده و این در حالی است که این سالن یکی از بزرگترین سالن های شرق کشور است.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در انجمن نمایش استان، خاطرنشان کرد: در سال گذشته بیش از ۶۵ هزار نفر از نمایش های اجرا شده در استان دیدن کردند، همچنین۷۱۹ اجرا در مشهد با فروش ۴۰۰ میلیون تومان بلیت انجام شد.

صباغ از برگزاری جشن اردیبهشت تاتر ایران در مشهد خبر داد و گفت:این جشن چهارم اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد و هنرمندانی از سراسر کشور در آن حضور دارند.

وی افزود: همچنین افتتاح خانه عروسک و تجلیل از پیشکسوتان عرصه تاتر از دیگر برنامه های این حشن خواهد

بود.

رفاهی، مدیر حوزه هنری خراسان رضوی بیان کرد: رمان جاده جنگ بزرگترین رمان در زمینه انقلاب اسلامی است که ۱۰ جلد اول آن مربوط به شهریور ۱۳۲۰ تا خرداد ۱۳۴۲ است که ۲۲ بهمن ماه اولین جشن این کتاب برگزار خواهد شد.

وی همچنین از تغییر نام این حوزه خبر داد و گفت: به زودی تابلوی حوزه هنری خراسان رضوی به حوزه هنری انقلاب اسلامی تغییر نام میابد.

رفاهی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته سازمان ها و نهادهای مختلف از چشم انداز ۱۴۰۴ غافل بوده اند، تصریح کرد: یکی از اقدامات حوزه هنری در سال جاری توجه به این چشم انداز خواهد بود.

هادی منوری، مسیول برگزاری جشنواره بین المللی شعر از توس تا نیشابور بر لزوم حمایت استاندار و حضور وی در این جشنواره تاکید کرد و گفت: این جشنواره در چهار دوره گذشته در سطح ملی برگزار شد و امسال برای اولین بار در سطح بین المللی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه این جشنواره با موضوع آزاد و با همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری حوزه هنری استان برگزار میشود، یادآور شد: هدف از برگزاری این جشنواره تقویت ریشه های فرهنگی مشترک بین کشورهای فارسی زبان است.

وی با بیان اینکه پس از نیشابور و مشهد، این جشنواره در گام بعدی در هرات برگزار خواهد، اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره در کشورهای خارجی تقدیر از شاعران برجسته فارسی زبان سایر مشورهاست.

منوری ابراز امیدواری کرد: با توجه به پتانسیل ادبی خراسان رضوی امسال این جشنواره به پایگاهی برای شاعران فارسی زبان جهان تبدیل شود.

موسوی، انیمیشن ساز برجسته استان، عنوان کرد: با مسوولان فرهنگی دچار سوءتفاهم در بحث هنر هستیم و در بخش سینما و انیمیشن کمترین فهم مشترک را داریم.

وی در ادامه با بیان اینکه مشکل ما به هیچ وجه کمبود بودجه نیست، تصریح کرد:به جای تخصیص بودجه های میلیاردی به فیلم هایی که فقط میتوانیم دور هم آن ها را تماشا کنیم بهتر است در سایر موارد نیز بودجه صرف کنین.

موسوی با اشاره به اینکه هنر انقلابی صرفا نشان دادن شهدا و امام شهدا نیست، گفت: به شهدای انقلاب و امام ره ا ادت قلبی دارم اما باید توجه داشت که هنر انقلابی صرفا نسان دادن شهدا و امام راحل نیست بلکه میتوان با مضامین غیر مستقیم مفهوم انقلاب را با دنیا در میان گذاشت.

عباس لاجوردی، مستندساز برجسته مشهدی ضمن حضور در این جلسه با بیان اینکه وی پس از حضور مستقبم در سوریه به نگارش نمایش نامه ای اقدام.کرده است، گفت برای ساخت این فیلم تنها به۵۰۰میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.

وی با بیان اینکه ما از کار فرهنگی در منطقه سوریه غافل بوده ایم، عنوان کرد: مردم سوریه به حدی دچار خلاء فرهنگی هستند که از صدام حمایت می کنند.

لاجوردی ادامه داد: به راحتی میتوانیم انقلاب را به این کشور صادر کنیم  چرا که در این کشور زمینه برای کار فرهنگی زیاد است.

علیرضا پاکدل برگزیده رشته کاریکاتور و نفر اول جشنواره بین المللی "مرگ بر آمریکا"، عنوان کرد: ۱۵سال است که کار فرهنگی می کنم اما امروز برای اولین بار است که برخی مدیران فرهنگی استان را دیدم.

وی ادامه داد: قاطعانه در همه رشته های کاریکاتور پیشگام هستیم اما متاسفانه تعداد ما اندک است.

 

۳۱ فروردین ۱۳۹۴ ۱۱:۵۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید