اخبار

دیدار مسوولین تربت جام با استاد فاروق کیانی

دیدار مسوولین تربت جام با  استاد فاروق کیانی
فرماندار و معاون فرمانداری تربت جام، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان به همراه برخی از پیشکسوتان، اساتید و هنرمندان خطه جام به دیدار ایکی از بازیگران نمایشهای آئینی این شهر رفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در ابتدای این نشست صمیمی که در آغازین روزهای سال دولت و ملت ، همدلی و همزبانی برگزار شد، مسئولین و هنرمندان از منزل شخصی استاد که به عنوان یک نمایشگاه واقعی از افتخارات و مدارک و اسناد مکتوب و تصویری این استاد بزرگ می باشد بازدید شد.

مهندس رستمی، فرماندار شهر ستان تربت جام به درد دلها، مشکلات، پیشنهادات و مسایلی که هنرمندان با آن دست به گریبانند گوش داد و در ادامه پاسخ و توضیح داد و از زحمات فیاض رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت جام و هنرمندان این خطه تقدیر و تشکر کرد و گفت: امید داریم این دیدارها تداوم داشته باشد.

وی خاطر نشان کرد: از هر گونه حمایت و پشتیبانی در جهت اعتلا و تقویت جایگاه هنر و فرهنگ شهرستان کوتاهی نخواهم کرد.

رستمی در توضیح قطعه هنرمندان و تکمیل مقبره استاد پور عطایی گفت: با خانواده مرحوم جلسه ای برگزار شد و منتظر ارائه طرح و متن لوح از طرف خانواده آن مرحوم هستیم که به محض ارائه، توسط شهرداری اقدام خواهد شد.

نعمت اله فیاض رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت جام ضمن تقدیر و تشکر از حضور فرماندار هنردوست شهرستان و معاون وی، پیشکسوتان، اساتید و توجه ویژه به مسایل فرهنگی و هنری شهرستان تقدیر و تشکر کرد و گفت: امیدواریم با حمایت های فرماندار و دیگر مسئولین فرهنگی شهرستان و تلاش و همت هنرمندان، جایگاه والای هنر این خطه هر چه بهتر حفظ و گسترش یابد.

فیاض مهمترین مشکلات و کمبود ها را به جز بحث معیشت و رفاه ایشان، نداشتن فضای کافی فرهنگی و هنری برای فعالیت های آموزشی و پژوهشی و نمایشگاهی جهت عرضه تولیدات در حوزه هنر دانست.

در ابتدای نشست،  این استاد هنرهای ائینی منطقه از فعالیت های خود، حمایت ها و گاه از فراز و نشیب ها، ناملایمات و نامهربانی های برخی مسئولین در گذشته یاد کرد و ادامه داد: این هنر اصیل و دیرین با تاسیس مدرسه یا پژوهشکده می نتواند حفظ شود و به نسل آینده و جوان انتقال یابد.

در ادامه استاد فاروق کیانی اعلام کرد در صورت ایجاد چنین مراکز رسمی، آماده همکاری و آموزش به فراگیران این هنر بدون هیچگونه چشم داشتی می باشد.

در ادامه نشست دکتر نصیری پیشنهاد گنجاندن روز ملی جامی در تقویم رسمی کشور را داد و گفت: متاسفانه گاهاً شاهد پخش اهنگ ها و نواهای مقامی و محلی ازهنرمندان تربت جام در صدا و سیما هستیم که یا بصورت ناقص یا بدون نام تولید کنده اثر می باشد که جای پیگیری و اصلاح دارد.

استاد غلامحسین غفاری دیگر هنرمند دردکشیده ای بود که از مشکلات و دغدغه های هنرمندان سخن گفت و از کم مهری بعضی مسئولین مسایل معیشت و رفاه اجتماعی هنرمندان به زبان آورد.

وی ادامه داد: موسیقی مقامی تربت جام از سال 76 به بعد با آغاز گروه نوازی ها رشد فزاینده ای یافت و هنری که در حال از بین رفتن و نابودی بود به شکل انقلاب گونه ای احیا گردید.

استاد غفاری افزود: اکنون نوازندگان و خوانندگان بسیار زیادی در حال فعالیت هستند ولی قبل آن تعداد محدودی نوازنده و چند خواننده مطرح بیشتر نبودند.

در پایان این نشست صمیمی استاد غلامحسین غفاری با نوازندگی استاد اسفندیار تخم کار قطعه زیبایی در مدح و ثنای حضرت فاطمه زهرا (س) اجرا نمودند که مورد تحسین و استقبال حاضرین قرار گرفت.

استاد فاروق کیانی با کسب افتخارات بسیار بین المللی و کشوری توانسته سردمدار هنرآئینی این خطه پاک میهن اسلامی مان باشد که در کارنامه خود 2 مدال طلای بین المللی و ده ها عنوان معتبر داخلی و خارجی را ثبت نموده و برای همشهریان و هموطنان خود به ارمغان بیاورد.

 

۲۹ فروردین ۱۳۹۴ ۰۹:۴۰
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید