اخبار

انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام فرصتی برای دیپلماسی فرهنگی

انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام فرصتی برای  دیپلماسی فرهنگی
با حضور استاندار خراسان رضوی جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان از انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ ، فرصت مغتنمی برای دیپلماسی فرهنگی یاد کرد و افزود: این موضوع یکی از مصوبات اجلاس سال ۲۰۱۰ آیسسکو در باکو بود.

وی افزود: در اجلاس مذکور  اعضا برای تعیین پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ تصمیم گیری کردند و به این ترتیب مقرر شد در سال ۲۰۱۷، مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در میان کشورهای آسیایی غیر عرب انتخاب باشد.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: سنار(سودان) و عمان (اردن) به طور مشترک پایتخت فرهنگی کشورهای عرب و عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در میان کشورهای آفریقایی نیز به کاپالا (اوگاندا) رسید.

رشیدیان خاطر نشان کرد:  مشهد علاوه بر پایتختی فرهنگی جهان اسلام در این سال، میزبان اجلاس جهانی آیسسکو نیز خواهد بود که این امر نیز فرصت مناسبی را برای مطرح شدن بیش از پیش مشهد در سطح جهان اسلام و ارائه فعالیت های فرهنگی فراهم می آورد.

وی تاکید کرد: به همین منظور،  سه ستاد اصلی و  10 کمیته، با شرح وظایف مشخص تعیین شده و موضوعات و برنامه ها از این طریق پیگیری می شود.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: باید بسته ای اجرایی تدوین شود که در آن برآورد مشخصی از امکانات و بودجه مورد نیاز تعیین شده باشد تا بتوان مطابق جدول زمانبندی و برنامه اجرایی، منطبق  بر اهداف ترسیم شده حرکت کرد.

رشیدیان با اشاره به اقدامات انجام شده و برنامه ریزی هایی که تا کنون صورت گرفته؛ گفت: در سطح ملی و استانی این موضوع با جدیت دنبال می شود تا با استفاده از این فرصت بتوان هویت جهانی خراسان رضوی را به دنیا معرفی کرد. 

در ادامه این جلسه سید سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به جلسات تخصصی با موضوع پایتخت فرهنگی اظهار داشت : تاکنون 14 جلسه تخصصی و کارگروه های مختلف برگزار شده است که به موازات آن نیز شهرداری نیز جلسات مختلفی را تشکیل داده است .

گفتنی است؛ در ابتدای این جلسه اعضای شورا آخرین اقدامات انجام شده در این خصوص را ارائه و برای برنامه های آتی تبادل نظر کردند.

 

۲۴ فروردین ۱۳۹۴ ۰۹:۰۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید