اخبار

امام جمعه مشهد: کمال مفهومی کلمه کوثر تنها در وجود مقدس حضرت زهرا(س) متجلی است

امام جمعه مشهد: کمال مفهومی کلمه کوثر تنها در وجود مقدس حضرت زهرا(س) متجلی است
آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی گفت: تمام مفسران شیعه و سنی بر این معتقدند که تفسیر مصداقی سوره کوثر برای حضرت زهرا(س) بوده و به شخص دیگری داده نمی‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، امام جمعه مشهد صبح امروز در پنجمین جشنواره فرهنگی و هنری کوثر در مجتمع فرهنگی و هنری امام رضا(ع) مشهد برگزار شد با بیان اینکه سوره کوثر کوتاهترین سوره قرآن است، گفت: 50 سال قبل 30 میلیون نفر جمعیت در ایران زندگی می‌کرده که بیشتر آنان را سادات تشکیل می‌دادند و در حال حاضر که 210 درصد به جمعیت اضافه شده عمده سادات دنیا در ایران زندگی می‌کنند.

آیت‌الله سید احمدعلم‌الهدی با بیان این که عادی شدن اختلاط زن و مرد آفت خانواده‌های متدین است اظهار کرد: در گذشته در بین خانواده‌های متدینین به هیچ‌وجه مشاهده نمی‌شد که این اختلاط‌ها وجود داشته باشد و یا زنی حتی با اقوام نزدیکش که محرم محسوب نمی‌شوند به صورت بلند بخندد اما متاسفانه این آفت امروز در بین خانواده‌های متدینین به‌ وجود آمده است.

وی ادامه داد: ما باید بکوشیم که سیره فاطمی را وارد زندگی روزمره خود کنیم و نحوه عمل ایشان را نیز در حوزه‌های مختلف زندگی خود اجرایی کنیم.

علم‌الهدی تصریح کرد: فاطمه زهرا(س) شخصیتی است که معلم اهل بیت(ع) محسوب می‌شود و این جایگاهی است که هیچ کس بعد از پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) از آن بهره‌مند نیست و بنابراین ما باید بدانیم که بزرگترین شخصیتی که عظمت زن را نشان می‌دهد وجود مقدس صدیقه کبری(س) است.

امام جمعه مشهد افزود: جای تاسف دارد که زنی با علاقه به حضرت زهرا(س) زندگی کند اما شئون زندگی فاطمی را اجرا نکند و در اخلاق، عفت و عصمت آنگونه که حضرتش عمل می‌کردند عمل نکند.

وی گفت: اگر کسی مهر حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) را در دل دارد  و مانند آنها زندگی نمی‌کند بزرگترین جفا را در حق ایشان روا داشته است.

علم‌الهدی عنوان کرد: تداوم انقلاب در تداوم نسل است و آن چیزی که برای انقلاب آسیب ایجاد می‌کند این است که انقلاب در نسل تداوم پیدا نکند و این تداوم در نسل تنها و تنها توسط بانوان انقلابی صورت می‌گیرد که این امر نشان دهنده اهمیت جایگاه زنان در جامعه امروز است.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تفسیر کلمه کوثر، گفت: کلمه کوثر در متون دینی به ساحت مقدس حضرت زهرا(س) تفسیر شده است حال آنکه این یک تفسیر مستقیم نیست و مفهوم کوثر به معنای حضرت فاطمه (س) محسوب نمی‌شود بلکه حضرت فاطمه(س) مصداق کوثر هستند.

وی افزود: کمال مفهومی کلمه کوثر تنها در وجود مقدس حضرت زهرا(س) متجلی است.

علم‌الهدی اظهار کرد: عده‌ای گفته‌اند که علت مصداق قرار گرفتن حضرت زهرا(س) برای کلمه کوثر نسل انبوه پیامبر(ص) از جانب ایشان است زیرا وقتی که پدر عمر و عاص پیامبر را ابتر نامید این سوره نازل شد.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: یکی از منبری‌های قدیم مشهد در دهه 40 در همین رابطه به من  می‌گفت که روزی به محضر آیت‌الله حکیم رسیدیم و در آنجا پیرمردی را دیدم که دو دفتر بسیار بزرگ را با خود به همراه داشت و می‌گفت که در یکی از آنها آمار شیعیان را جمع‌آوری کرده و در دیگری آمار سادات را.

وی افزود: این پیرمرد می‌گفت که با بررسی کشورهای اسلامی در آسیا و آفریقا متوجه شدم که 17 میلیون سید در خارج از ایران و ترکیه وجود دارد که این موضوع با توجه به رشد جمعیت به ما نشان می‌دهد که اگر میزان سادات ایران را در آن سال حدود 13 میلیون هم بگیریم در آن روز 30 میلیون سید وجود داشته که امروز این رقم باید به حدود 70 میلیون نفر رسیده باشد.

علم‌الهدی اظهار کرد: اینکه از یک زن و مرد در 1400 سال پیش 70 میلیون نفر به وجود بیایند در هیچ نسلی وجود نداشته است که این یک امر بی‌نظیر است.

امام جمعه مشهد ادامه داد: اما این نسل انبوه تنها علت مصداق بودن حضرت زهرا(س) برای کلمه کوثر نیست زیرا در اکثر تفاسیر کوثر به معنای خیر کثیر آمده است و بنابراین این سوال مطرح می‌شود که خیر کثیر چیست؟

وی گفت: در جواب این سوال باید گفت که خیر کثیر چیزی است که پیامبر(ص) هستی  و وجود خود را صرف آن کرد و آن چیزی نیست جز دین و قرآن.

علم‌الهدی عنوان کرد: در حدیث معروف «لولاک لما خلقت الافلاک…» علت آفرینش وجود پیامبر(ص)  به معنی دین است و وجود امیرالمومنین(ع) به عنوان حامی و تثبیت کننده دین و وجود فاطمه زهرا(س) به عنوان مجاهدت کننده در راه دین ذکر شده و خلقت هر یک منوط به خلقت دیگری شده است که این امر نشان دهنده جایگاه رفیع فاطمه زهرا(س) در نظام آفرینش و گیتی است که این امر نیز از اهمیت جایگاه زن حکایت می‌کند.

۲۳ فروردین ۱۳۹۴ ۱۴:۰۴
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید