اخبار

نیشابور در شوق بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری

نیشابور در شوق بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری
روز ملی عطار نیشابوری 24، 25 و 26 فروردین 94 با دعوت از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حضور عطار شناسان، هنرمندان و مسوولین خراسان رضوی در نیشابور برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، دکتر غلامحسین مظفری، معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور با اعلام این خبر اظهارکرد: امسال با برنامه ریزی های انجام شده روز ملی شیخ فرید الدین محمد عطار نیشابوری 24،  25 و 26 فروردین 94 برگزار می گردد که از دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسوولین عالی رتبه خراسان رضوی نیز دعوت به عمل آمده که امیدواریم در خدمت ایشان باشیم و انشاله مراسم شکوهمندی با حضور شخصیتها، عطار شناسان، اندیشمندان و هنرمندان در نیشابور برگزار می شود و در برخی از کشور های جهان آیین و مراسم ویژه بزرگداشت عطار نیشابوری این شاعر و عارف وارسته و شهیر ایران و جهان برگزار خواهد شد.

رییس ستاد بزرگداشت روز ملی شیخ فرید الدین محمد عطار نیشابوری افزود: با برنامه ریزی به عمل آمده امسال مراسم «شب شعرعطار» ویژه بزرگداشت روز ملی عطار نیشابوری روز دوشنبه 24 فروردین 94 ساعت 5 بعد ازظهر با حضور شاعران مطرح ملی، استان و شهرستان همچون عبدالجبار کاکائی، سهیل محمودی، محمدرضا عبدالملکیان، اسماعیل امینی، محمد سلمانی، هادی منوری، جواد گنجعلی، مجید نظافت و... و اجرای گروه موسیقی سروشان به سرپرستی آرش کامور و خوانندگی وحید تاج در پیشگاه مردم و مسوولین فرهنگ دوست نیشابوری در محل باغ مصفای عطار با اهتمام شورای اسلامی شهر و شهرداری نیشابور برگزار خواهد گردید که وسیله ایاب وذهاب از میدان امام «ره» به سمت آرامگاه عطار و بالعکس تدارک دیده شده است.

نایب رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نیشابور بیان داشت: برنامه های روزملی عطار نیشابوری سه شنبه 25 فروردین 93 ساعت  30/7 صبح مراسم «آفتاب صبح نیشابور» در دبیرستان عطار نیشابوری برگزار خواهد شد. وسپس   30/8 صبح  همایش علمی و پژوهشی روز عطار با حضوراندیشمندان و محققان علم و ادب و عرفان و حضور اساتیدی همچون دکترمحمد رضا حاج بابایی استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران، دکتر شهین قاسمی استاد دانشگاه آزاد اسلامی اهواز، دکتر محمد تقوی استاد دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر حمید رضا حافظیان استاد دانشگاه فرهنگیان و دیگر شخصیت ها در محل فرهنگسرای سیمرغ  نیشابور در نوبت صبح برگزار می شود و به ابعاد محققانه این شاعر و عارف بزرگ ایران زمین پرداخته می شود که در این مراسم نیشابور و شاهرود خواهر خوانده اعلام گردیده و دکتر رضا اشرف زاده استاد دانشگاه فردوسی مشهد توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر نیشابور به عنوان شهروند افتخاری نیشابور در می آید.

وی یادآور شد: بعد ازمراسم فوق نماز جماعت ظهر و عصر در بقعه امامزاده محمد محروق (ع) برگزار خواهد شد و مقبره عطار نیشابوری با حضور مردم فرهنگ دوست نیشابور و میهمانان همایش گلباران می شود و ساعت 5 بعد از ظهر با حضورشاعران مطرح و اجرای موسیقی هنرمندان نیشابوری برنامه ویژه همشهریان فرهنگ دوست نیشابوری اجرا خواهد شد.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور خاطرنشان کرد: همچنین روزچهار شنبه 26 فروردین 94  ساعت 9صبح  کارگاه تخصصی  نقاشی وخوشنویسی با حضور 30 نفر از اساتید نقاشی وخوشنویسی مشهد ونیشابور باموضوع عطار نیشابوری و حضوراساتیدی همچون استادان چلیپا و اخویان  وهنرمندان این رشته  کشور در محل باغ مصفای عطار  نیشابوری برگزار می شود که در این مراسم از این دواستاد تجلیل خواهد گردید.

وی عنوان داشت: همچنین از برگزیدگان مسابقه بزرگ ادبی روز ملی عطار باعنوان «تا سیمرغ » و «صفیر سیمرغ» که توسط آموزش و پرورش نیشابور در بین کلیه دانش آموزان این شهر ستان ومناطق برگزار گردید در این روز تجلیل خواهد شد.

رییس ستاد بزرگداشت روزملی شیخ فرید الدین محمد عطار نیشابوری تصریح کرد: نمایشگاه هنرهای تجسمی نیزهمزمان با بزرگداشت روزملی عطار نیشابوری در محل نگارخانه کمال الملک اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وفرهنگسرای سیمرغ نیشابور بر پا می گردد.

شایان ذکر است شیخ فرید الدین محمد ابن ابراهیم عطار نیشابوری شاعر و عارف فرهیخته حدود سال 540 هجری قمری در کدکن از توابع نیشابور متولد شده است و در حدود سال 618 هجری قمری در قتل عام نیشابور توسط مغولان به شهادت رسیده است و از آثار وی می توان به منطق الطیر، مصیبت نامه، الهی نامه، اسرار نامه، مختار نامه، مجموعه رباعیات، دیوان قصاید، غزلیات و تذکره الاولیاء اشاره کرد.

 

۲۲ فروردین ۱۳۹۴ ۰۹:۱۷
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید