اخبار

پیام معاونت هنری وزارت ارشاد به مناسبت درگذشت دردانه موسیقی خراسان

پیام معاونت هنری وزارت ارشاد به مناسبت درگذشت دردانه موسیقی خراسان
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درگذشت نورمحمد درپور، دردانه موسیقی خراسان را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، علی مراد خانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی پیامی درگذشت نورمحمد درپور، دردانه موسیقی خراسان را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: باش تا حسن نگارم، خیمه بر صحرا زند. با دریغ و تاسف در آستانه سال نو، جامعه هنری کشور سوگ وار یکی دیگر از چهره های شاخص موسیقی مقامی ایران گردید، استاد نور محمد درپور دو تار نواز صاحب سبک خراسان از مرتبت و منزلت والایی در جمع راویان موسیقی مقامی ایران برخوردار بود و با عشق زاید الوصفی ساز خود را با نام و یاد حق کوک می کرد و با نغمات عرفانی، آدمی را از خاک به افلاک می برد. پیر موسیقی مقامی تربت جام که مانند سایر راویان موسیقی مناطق از طریق جشنواره های موسیقی فجر، نواحی و ذکر ذاکرین به جامعه هنری معرفی گردید با حضور پر اقتدار در صحنه های هنری دیگر کشورها، توجه مردم و سایر نقاط جهان به ویژه جوامع هنری را به موسیقی اصیل و ریشه دار ایران جلب می کرد.

وی ادامه داده است: دو تار نوازی استاد از جمله در آلمان، هلند و آمریکا شگفتی و تعظیم مخاطبان را برانگیخت و در معرفی موسیقی عرفانی ایران نقش ممتازی داشت. مرحوم درپور از معدود بازماندگان نسل بزرگان موسیقی خراسان بود که با اشراف بر گنجینه ای از معارف و نغمات موسیقی منطقه تربت جام ، جایگاه و موقعیت خاصی در حیطه هنر قدسی یافته بود، توحید و ذکر حق، محور آثار هنری وی در نوازندگی و خوانندگی بود که همین ویژگی جمع کثیری را از اقصی نقاط ایران و جهان مجذوب می ساخت و متاسفانه با درگذشت استاد نورمحمد درپور و پیش از این هنرمندان بزرگی همچون غلامعلی پورعطایی، ذوالفقار عسگریان، خسارت های معنوی جبران ناپذیری بر پیکره موسیقی نواحی ایران وارد گردید. می بایست با تدبیر شایسته زمینه ترمیم و نگهداشت میراث گرانقدر آن هنرمندان بزرگ را فراهم ساخت.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان این پیام عنوان نموده است: اینجانب با عرض تسلیت به خانواده آن مرحوم و جامعه هنری کشور به ویژه فعالان موسیقی مقامی ایران و ارادتمندان ایشان به خصوص در خراسان از خداوند بزرگ علو درجات و حیات هنر معنوی آن هنرمند ارجمند را مسالت داریم.

 

۲ فروردین ۱۳۹۴ ۲۲:۴۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید