اخبار

استاندار خراسان رضوی: بزرگداشت مفاخر را باید از مرزها بیرون برده و وارد عرصه بین المللی کنیم

استاندار خراسان رضوی: بزرگداشت مفاخر را باید از مرزها بیرون برده و وارد عرصه بین المللی کنیم
استاندار خراسان رضوی از برگزاری بزرگداشت سه شاعر حکیم، در بهار ۹۴، در نیشابور و مشهد خبر داد و گفت: بزرگداشت مفاخر را باید از مرزها بیرون برده و وارد عرصه بین المللی کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان با اعلام این خبر افزود: 25 فرودین ماه روز بزرگداشت عطار نیشابوری، 25 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی و 28 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت خَیّام نیشابوری است.

وی با اشاره به توجه رهبر معظم انقلاب به مقوله فرهنگ، بیان کرد: اهمیت دادن به زبان فارسی و معرفی مفاخر ادبی، در سطح کشور و بین الملل، رشد ادب و زبان فارسی را در پی خواهد داشت.

استاندار خراسان رضوی گفت: برگزاری مراسم بزرگداشت برای مفاخر استان با توجه به همجوار بودن با کشورهای همزبان همسایه، نقش مهمی در گسترش فراگیری و همزبانی ایفا می کند.

رشیدیان با اشاره به فراملی بودن این شاعران حکیم، تاکید کرد: بزرگداشت مفاخر را باید از مرزها بیرون برده و وارد عرصه بین المللی کنیم.

وی ابراز کرد: باید به ابعاد دیگر شخصیتی این مفاخر نیز پرادخته شود و آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری مشهد، دانشگاه ها و صدا و سیما  برای معرفی این بزرگان نقش اساسی را ایفا می کنند.

استاندار خراسان رضوی با قدردانی از فعالیت های پژوهشی فرهنگی در قالب طرح رصد اظهار کرد: باید نسبت به مشکلات فرهنگی جامعه نگاه علمی داشته باشیم و پروژه رصد 1 توانسته است این موضوع را دست کم در سطح شهر مشهد محقق کند.

وی گفت: به نظر می رسد با سرمایه گذاری بیشتر در چنین پروژه هایی می توانیم بسیاری از مشکلات موجود استان را حل کنیم.

رشیدیان تاکید کرد: راهبرد اصلی جلسات شورای فرهنگ عمومی استان اشاعه فرهنگ رضوی است؛ و مسوولان مختلف استان نیز باید در این مسیر گام بردارند.

وی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با خبرگان رهبری، اظهار داشت: هدف و آرمان نظام، تحقق همه ی اجزای دین مبین اسلام است و تمام دستگاه ها به عنوان یک تکلیف مبنایی باید برای حفظ و تقویت آن تلاش کنند.

وی افزود: استکبار جهانی با اسلام هراسی و ایجاد گروهک های تروریستی از جمله داعش، سعی در ارائه تصویر خشنی از اسلام دارند که مقام معظم رهبری در راستای معرفی اسلام راستین با ارسال نامه ای جوانان غرب را مورد خطاب قرار دادند و این اقدام روشنگرانه ی معظم له، باعث شد تا جوانان با واقعیات اسلام و جمهوری اسلامی آشنا شوند.

استاندار خراسان رضوی گفت: با استقرار نظام مردم سالار دینی در کشورمان، امروز  جمهوری اسلامی ایران امروز به عنوان الگویی برای اداره جامعه اسلامی در دنیا مطرح است.

رشیدیان خاطر نشان کرد: دشمنان نظام، در پی تفرقه افکنی میان اهل سنت و تشیع هستند و همواره می کوشند وحدت مسلمانان را مورد هجمه قرار دهند.

استاندار خراسان رضوی گفت: چهارم فروردین ماه مقارن با ایام فاطمیه است از این رو باید بکوشیم تعظیم شعائر الهی، در مراسم سوگواری حضرت زهرا(س) را  با نگاه وحدتی امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب برگزار کنیم.

وی با تأکید بر اینکه در این ایام باید بر وحدت مسلمانان تکیه کرد و نقاط اختلافی را نادیده گرفت، ادامه داد: برادران اهل سنت از مذاهب مختلف نیز، در کنار ما خواهند بود تا دشمنان از خدعه و نیرنگ های خود علیه اسلام، دست بکشند.

رشیدیان عنوان کرد: اسلام رحمت به ضعفا و مقابله با مستکبران را جزو اصول خود می داند و جمهوری اسلامی ایران در این راستا همواره تلاش می کند.

وی در ادامه گفت: در سال جاری که مزین به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی بود؛ اقدامات شایسته ای در حوزه ارتقای شاخص های فرهنگی، صورت گرفت و امیدواریم این روند در سال آینده نیز با جدیت بیشتری دنبال شود.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به ایام پایانی سال و ورود زائران به مشهد مقدس انتظار می رود شورای فرهنگ عمومی در راستای اشاعه فرهنگ ، تبیین سبک و سیره  رضوی و نهادینه شدن در زائران و مجاوران تلاش کند.

وی با اشاره به حضور مقام معظم رهبری در آغازین سال جدید در مشهد مقدس و فیض درک حضور از بیانات و رهنمودهای ایشان، گفت: حضور انبوه شیفتگان ولایت، تجلی گاه غیرت دینی و همت والای انقلابی و ملی مردم در برابر چشمان بهت زده بدخواهان این ملک و ملت خواهد بود.

رشیدیان ادامه داد: در شرایطی که دیپلمات های کشورمان پنجه در پنجه دیپلمات های غربی در راستای دفاع همه جانبه از حقوق هسته ای ملت ایران تلاش می کنند؛ تقویت وحدت و همدلی بین مردم و مسوولان، اقتدار سربازان دیپلماسی کشور را در مجامع بین المللی به دنبال دارد.

گفتنی است؛ در این جلسه، دستور جلسات آینده شورای فرهنگ عمومی استان در سال 94 مصوب شد.

۲۵ اسفند ۱۳۹۳ ۱۱:۲۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید