اخبار

انتشار فرهنگ لغت ریشه شناسی زبان فارسی

انتشار فرهنگ لغت ریشه شناسی زبان فارسی
معاون فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: فرهنگستان زبان و ادب فارسی مرجع تشخیص برای نام است که این مرکز بر روی ریشه یابی لغات فعالیت می کند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، علی مهرامی معاون فرهنگستان زبان و ادب فارسی در جلسه ستاد اجرایی عدم به کارگیری اسامی عناوین و اصطلاحات بیگانه که در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد اظهار داشت: فرهنگ لغت ریشه شناسی زبان فارسی در دست تدوین است که امیدوارم تا  اردیبهشت ماه سال آینده منتشر شود و در دسترس مخاطبان خود قرار گیرد .

وی افزود: فرهنگ لغت ریشه شناسی زبان فارسی در دست تدوین است و اردیبهشت ماه سال آینده منتشر می شود.

معاون فرهنگستان زبان و ادب فارسی بهره گیری از واژه های فارسی و اجتناب از به کارگیری عناوین بیگانه در نامگذاری اماکن و برج ها را ضروری خواند و اظهار داشت: بکارگیری نام ها در گویش ها و عناوین محلی در نامگذاری اماکن و مجتمع ها فقط در مناطق مربوط به آن گویش مجاز است.

وی ادامه داد: برخی از مجتمع ها نیز از واژه های اختصاری برای نامگذاری استفاده می کنند که باید در زمینه بکارگیری اختصارات با احتیاط عمل کرد.

مهرامی با تاکید به اینکه اختصارات نباید به سمت لغات بیگانه گرایش داشته باشند، افزود: در پنج سال اخیر اکثر لغات اختصاری به کارگرفته شده در کشور گرایش به سمت الفاظ خارجی داشته اند که توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی نام یاد شده رد شده است.

وی با اشاره به اینکه اگر بر سر فارسی بودن یک نام میان صاحب نام  و دستگاه مجری اختلاف نظری باشد‌، مرجع تشخیص، فرهنگستان است گفت: اداره ارشاد طی مکاتبه با فرهنگستان ظرف مدت دو روز نتیجه را دریافت می کند .

در این جلسه سید سعید سرابی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: قانون عدم به کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه از شهریور ماه سال گذشته به صورت جدی در این استان پیگیری شد.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه منع به کارگیری اسامی بیگانه در خراسان رضوی از دی ماه سال جاری افزود: این کار گروه متشکل از 18 نهاد تاثیرگذار در اجرای این قانون است که با همت جدی به دستور استاندار نسبت به اجرای قانون تلاش می کنند.

سرابی تاکید کرد: اجرایی شدن این قانون و منع به کارگیری عناوین بیگانه در پایتخت معنوی کشور با جدیت دنبال می شود.

 

۲۵ اسفند ۱۳۹۳ ۱۱:۱۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید