اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی : بزرگداشت مفاخر در استان همت همه ی مسئولین را می طلبد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی :  بزرگداشت مفاخر در استان همت همه ی مسئولین را می طلبد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی : بزرگداشت مفاخر در استان همت همه ی مسئولین را می طلبد

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ، سعید سرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در نشست مشترک انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان و ستاد بزرگداشت مفاخر فرهنگی خراسان رضوی اظهار داشت : این جلسه با سه دستورکار برگزار می شود که فهرست انتظارات و توقعات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان در برگزاری مراسم بزرگداشت روز های ملی عطار ،فردوسی و خیام یکی از دستور جلسات است .

وی با اشاره به اینکه  توجه ویژه دولت برای احیای نام و یاد مفاخر فرهنگی در کشور و بویژه این استان غیرقابل کتمان است تصریح کرد : بزرگداشت مفاخر در استان همت همه ی مسئولین را می طلبد که ضروری است به وسیله آن مفاخر به جهانیان معرفی شود .

وی افزود: امروز در این نشست امیدواریم با هماهنگی که میان نهادهای مختلف استان به‌وجود می‌آید بتوانیم برنامه‌های که پیش‌بینی شده را به بهترین شکل در سطح ملی و بین‌المللی برگزار کنیم.

وی به برگزاری همایش مفاخر فرهنگی خراسان رضوی اشاره کرد و افزود : سال گذشته نیز برنامه های مختلفی در حوزه گرامیداشت مفاخر ملی از جمله فردوسی در استان خراسان رضوی برگزار شد.

وی در ادامه تصریح کرد : طرح جایزه بزرگ فردوسی درجلسه شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید که این اداره کل در سال گذشته با سه نشان فردوسی از استاد محقق ، قطب الدین صادقی ، احمد سمیعی گیلانی تقدیر شد

وی در خصوص بزرگداشت فضل ابن شاذان نیشابوری اظهارداشت : متاسفانه هنوز از سال 88 مراسم بزرگداشت این استاد در استان برگزار نشده است اما ما در کنار این برنامه‌ها طبق سفارشات رهبر معظم انقلاب در نظر داریم تا کنگره فضل‌بن شاذان را برگزار و این چهره را بیشتر و بهتر از گذشته معرفی کنیم.

سرابی با اشاره به اینکه اشعار فردوسی یک منبع غنی برای معرفی شعر و ادب فارسی است افزود: باید از ظرفیت های اشعار فردوسی عطار و خیام برای معرفی فرهنگ ایران به جهانیان استفاده کرد.

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی گفت: کنگره بین المللی شعر توس تا نیشابور سال اینده در مشهد برگزار می شود و مسوولان عالی رتبه کشوری در مراسم روز ملی عطار که 25 فروردین 94 در نیشابور حضور خواهند داشت .

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی گفت: در مراسم افتتاحیه و اختتامیه کنگره بین المللی توس تا نیشابور دکتر سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی کشور حضور می یابند.

سرابی با انتقاد از عدم حضور نمایندگان شهرداری مشهد و اداره کل آموزش و پرورش در جلسه امروز تاکید کرد: شهرداری مشهد وظیفه بسیار مهمی را در حوزه فرهنگ بر عهده دارد و متاسفانه عدم حضور مسوولان فرهنگی شهرداری مشهد زمینه ساز ناهماهنگی هایی در اجرای برنامه های گرامیداشت مفاخر فرهنگی در استان می شود.

غلامحسین علیپور، سرپرست دبیرخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در ادامه این نشست گفت: ما در روزهای ملی عطار، خیام و فردوسی برنامه‌های مختلفی را در نظر داریم که امیدواریم بتوانیم با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی استان برنامه‌هایی در شأن این سه شخصیت فرهنگی برگزار کنیم.

 وی افزود: در سال آینده هم همانند سال‌های گذشته جایزه‌ فرهنگی فردوسی، شناسایی و تقدیر چهره‌های فرهنگی، همایش علمی سالانه بزرگداشت فردوسی، کنگره توس تا نیشابور و... را در این ایام برگزار خواهیم کرد.

در ادامه جلسه  محمدجعفر یاحقی رئیس فرهنگسرای فردوسی با اشاره به اینکه باید برنامه های روز ملی فردوسی در سطح بین المللی برگزار شود گفت : در بسیاری از کشورهای دنیا برنامه های مختلف شاهنامه خوانی برپا شده که باید از این ظرفیت ها برای معرفی مفاخر ملی استفاده کنیم.

وی افزود: اشعار فردوسی باید برای تمام جهانیان بازگو شود و در این راستا باید برنامه های جانبی مختلفی را برگزار گردد.

حسین مسگرانی معاون فرهنگی مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی  در ادامه اظهار داشت :  در سال گذشته چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی توس تا نیشابور را برگزار کردیم. افتتاحیه این کنگره در توس برگزار شد و اختتامیه آن در شب بزرگداشت خیام در آرامگاه خیام با حضور قریب به هزار نفر برگزار شد.

وی افزود: در این کنگره ٢٥ شاعر از کشور و ١٢شاعر و هنرمند از کشور افغانستان حضور داشتند که در سال ٩٤هم در راستای بین‌المللی‌شدن در نظر داریم که با هماهنگی‌ در شهر هرات هم با حضور برگزیدگان این کنگره شب شعری برگزار کنیم.

مسگرانی گفت: در سال‌های بعد این کنگره در نظر داریم که در دو کشور تاجیکستان و ازبکستان هم نشست‌ها مشترکی برگزار کنیم و بحث تاثیرگذاری زبان فارسی و دیپلماسی فرهنگی را به صورت جدی دنبال کنیم.

در ادامه رجبعلی لباف خانیکی مدیرکل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی نیز افزود: میراث فرهنگی از آثار ملموس و ناملموس در حوزه فرهنگ حمایت می کند و در این میان احیا و معرفی شعر و ادب فارسی یکی از وظایف این سازمان است.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با همت مسوولان بزرگترین مرکز فردوسی پژوهی و اسناد تاریخی مربوط به فردوسی سال آینده در مشهد افتتاح شود.

خراسان رضوی به خاطر وجود مفاخری نظیر فردوسی، عطار و خیام قطب فرهنگی و ادبی کشور است.

در ادامه جلسه محمد حسن زرندی شهردار نیشابور گفت: نیشابور با ظرفیتی که داراست و با توجه مفاخر فرهنگی که در این شهر وجود دارند ثابت کرده است که همیشه برای برگزاری روز‌های ملی فرهنگی آمادگی دارد.

وی افزود: برنامه‌ریزی برای تبلیغات محیطی و نشریات ملی و محلی برای روز‌های ملی مفاخر انجام شده و پیاده‌سازی اهداف در دستور کار قرار دارد، همچنین برای سال آینده تجلیل از فرهنگیان و هنرمندان و همچنین برگزاری همایش‌ها مراسم‌های فرهنگی مانند شب شعر در دستور کار قرار دارد.

رئیس شورای شهر نیشابور در ادامه این جلسه بیان داشت: در مناسبت‌های ملی در برخی از استان‌ها مقامات تا سطح رئیس‌جمهور و وزیر شرکت می‌کنند، اما در روز‌های ملی خراسان تا حد پیام یک وزیر اکتفا می‌شود و این به عنوان یک کمبود جدی برای برگزاری مراسم‌ها در سطح ملی و بین‌المللی است.

محمد صالح‌آبادی عنوان کرد: انتظار می‌رود روز‌های ملی با یک دید در کشور دیده شود و مقامات ملی برگزاری بزرگداشت‌ها در سطح ملی و بین‌المللی در آن حضور داشته باشند، همچنین باید برای حضور میهمانان خارجی در این مراسم‌ها اقدامات صورت گیرد.

 

 

 

 

۲۴ اسفند ۱۳۹۳ ۰۹:۴۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید