اخبار

در نشست تخصصی نقد کتاب" آیه های شعر" مطرح شد: شعر در مشهد و خراسان غریب نیست

در نشست تخصصی نقد کتاب" آیه های شعر" مطرح شد: شعر در مشهد و خراسان غریب نیست
همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) نشست تخصصی نقد کتاب"آیه های شعر" مجموعه ی اشعار آیینی مجتبی ابوالقاسمی شاعر مشهدی برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور جمعی از صاحبنظران، شاعران و اندیشمندان مشهدی نشست تخصصی نقد کتاب"آیه های شعر" مجموعه ی اشعار آیینی مجتبی ابوالقاسمی شاعر مشهدی در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد مقدس برگزار گردید.

در ابتدای این جلسه یوسف امینی معاون مدیرکل و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد مقدس ابراز داشت: هنر و هنرمند همواره دارای قداست بوده اند، خدمت در بعضی جایگاههای هنری توفیق می خواهد، شاعر آیینی و کسی که برای اهل بیت(ع) قلم می زند جز آن دسته از هنرهایی است که باید تمام قد از آن حمایت کرد.

وی در ادامه گفت: مجموعه شعر مجتبی ابوالقاسمی یک مجموعه آیینی و مدیحه سرایی خوب و تاثیر گذار است که می تواند در آینده مورد استفاده اهل فن و مردم قرار بگیرد.

در ادامه مصطفی موسوی گرمارودی از اساتید برجسته شعر مشهد ضمن بیان نکاتی در باب کتاب افزود: اینکه ما در کنار رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد بنشینیم و به نقد و بررسی یک کتاب بپردازیم یک موضوع بسیار خوب و امیدوار کننده است، این حرکت نشان می دهد که شعر در مشهد و خراسان غریب نیست و متولی دارد.

این شاعر در ادامه عنوان داشت: بهترین داوری که می تواند یک اثر را نقد کند آیندگان هستند، شعری که در زبان محاوره ای مردم بماند، ماندگار است و من در برخی از اشعار ابوالقاسمی این ماندگاری را برای آیندگان دیدم.

وی افزود: کتاب "آیه های شعر" را با لذت خواندم، صرف نظر از برخی ایرادات که قابل اصلاح خواهد بود کتاب بسیار خوب و قابل قبول است.

موسوی گرمارودی در ادامه عنوان کرد: شاعران آیینی ما بعد از انقلاب قالبا یا وقایع تاریخی را نمی دانند یا بیان نمی کنند اما ابوالقاسمی در شعر خودش وقایع را می گوید و عاطفی شعر نمی سراید مثل این بیت:

میان خطبه سرودی که کوچکی تو به چشمم                      به آن لعین ستمگر در آن مجادله زینب

در این بیت می بینیم که یک واقعه بزرگ در یک بیت آورده شده است.

در ادامه مهدی آخرتی، حجه الاسلام عدالتی، اکبری، بیات مختاری، رفعت حسینی و بینا مطالبی را عنوان کردند.

در پایان این جلسه مجتبی ابوالقاسمی جلسه را با این دوبیتی پایان داد:

ای آنکه گرفته نور از رویت ماه 

داغ غم تو به سینه باشد جانکاه 

برحال دل شکسته هستی آگاه 

یا فاطمه اشفعی لنا عندالله

گفتنی ست مجموعه شعر آیینی "آیه های شعر" سروده مجتبی ابوالقاسمی متخلص به رهگذر توسط انتشارات شاملو در 5 فصل و 136 صفه شامل اشعار آیینی و مدح و ثنای اهل بیت چاپ و منتشر شده است.

 

۱۲ اسفند ۱۳۹۳ ۱۰:۵۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید