اخبار

گشایش تماشاخانه انوشیروان ارجمند در مشهد

گشایش تماشاخانه انوشیروان ارجمند در مشهد
تماشاخانه استاد انوشیروان ارجمند با حضور هنرمندان برجسته ای چون محمد علی لطفی مقدم، حسین باغیاری، تیمور قهرمان، حمید سهیلی، حسین طاهری و خانواده زنده یاد ارجمند گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، در ابتدای این مراسم؛ یوسف امینی معاون مدیر کل و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد مقدس در آیین گشایش این تماشاخانه گفت: گشایش خانه‌ نمایش گروه تئاتر پستو در سالی که اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت‌ جهادی نام‌گذاری شده‌ است را به فال نیک می‌گیریم.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد گفت: گشایش خانه‌ نمایش گروه تئاتر پستو در سالی که اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت‌جهادی نام‌گذاری شده‌است را به فال نیک می‌گیریم.

یوسف امینی ادامه داد: با گشایش این سالن شاهد افزایش متراژ و فضایی دیگر به سرانه فرهنگی شهر هستیم؛ مطمئنا در این قسمت از شهر و در این مکان اتفاقات خوبی در هنر نمایش مشهد رخ می‌دهد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی متولی ایجاد چنین سالن تئاتری است، گفت: توجه به بخش خصوصی در توسعه هنر همیشه مورد تاکید بزرگان و نیز اداره فرهنگ و ارشاد بوده که می‌تواند آغازگر جریانی باشد و اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم زند.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد مشهد خاطرنشان کرد:  تاسیس این سالن تئائر را گروهی جوان بر عهده داشتند که دارای انگیزه و انرژی هستند که با کمک، مشورت و ایده بزرگان همراه بوده‌ است.

سرپرست اداره هنرهای نمایشی خراسان رضوی در ادامه ابراز داشت:باید انگیزه‌ بخش گروه ها و کسانی باشیم که در آینده سالن‌هایی برای تئاتر ایجاد می‌کنند.

کیوان صباغ افزود: خوشبختانه امروز شاهد حضور بخش خصوصی در حوزه تئاتر هستیم که چنین گروهی نمایش‌خانه خصوصی ایجاد می‌کنند که علاوه بر منافع مادی، با انگیزه وعلاقه نیز همراه است.

وی ادامه داد: زندگی اهالی تئاتر سرشار از لحظات تلخ و شیرین مانند به سوگ نشستن برای یک هنرمند و تعطیلی یک سالن تئاتر است.

صباغ خاطرنشان کرد: هم‌اکنون شاهد افتتاح تماشاخانه‌ای جدید هستیم اما از سوی دیگر در حال از دست دادن سالن شهیدهاشمی‌نژاد نیز هستیم؛ سالنی که در آن بسیاری از کارگردانان تئاتر رشد کردند؛ سالنی که در تابستان‌ها و زمستان‌ها بدون هیچ سیستم سرمایشی و گرمایشی و بدون اینکه فروشی داشته باشد، در آن اجراهایی انجام شد.

سرپرست اداره هنرهای نمایشی خراسان رضوی تصریح کرد: با تلاشی که از اداره فرهنگ و ارشاد سراغ دارم، امیدوارم بتوانیم دوباره اداره این سالن و این فضای نمایشی را با توجه به مخاطب بسیاری که تئاتر دارد، به دست بگیریم.

وی افزود: باید بتوانیم اجرای عمومی بیشتری داشته باشیم؛ در حال حاضر سالن‌ها جوابگوی مردم نیست و احتیاج به فضای نمایشی بیشتری است.

سرپرست اداره هنرهای نمایشی خراسان رضوی عنوان کرد: زمانی که تئاتر شهر در مجتمع امام‌رضا(ع) افتتاح شد، سالن هاشمی‌نژاد به فراموشی سپرده‌ شد؛ سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چه کاری می‌توانیم انجام دهیم که این سالن را نیز مانند سالن هاشمی‌نژاد از دست ندهیم؟

صباغ خاطرنشان کرد: آنچه باعث ماندگاری این سالن می‌شود، این است که هنرمندان تئاتر نیز حمایت‌هایی انجام دهند؛ عده‌ای هنرمند این مکان را ایجاد کردند؛ بایستی عده دیگر برای حفظ و ماندگاری این مکان بکوشند.

در این آیین فرزند مرحوم انوشیروان ارجمند در سخنانی گفت: استان خراسان از گذشته مهد هنر کشور بوده و سالها  قبل از این استان به عنوان مهد تئاتر ایران نام برده می شد.

برزو ارجمند ادامه داد: متاسفانه چند سالی است که این مساله کم رنگ شده که باید با تلاش دست اندرکاران و فعالان هنرهای نمایشی تحت حمایت مسوولین ذیربط این استان دوباره به مهد تئاتر کشور تبدیل شود.

وی اظهار داشت: بسیاری از بازیگران تئاتر از استان خراسان با تحمل سختی ها و کمبودهای فراوان در جهت اعتلای آن بسیار تلاش کردند که از جمله آنها می توان به جدیت های خستگی ناپذیر مرحوم ارجمند اشاره کرد.

وی تصریح کرد: آن مرحوم زمانی که مشهد حتی از داشتن یک تماشاخانه نیز بی بهره بود، با امکانات بسیار ناچیز ضمن هم‌گرایی علاقه‌مندان به تئاتر ، چراغ این هنر را روشن نگه داشت و حتی در مقاطعی در سالن نمایش هلال احمر این شهر شب تا صبح کشیک می داد که مبادا زمانی این سالن از فعالان این عرصه گرفته شود ولی در سنوات گذشته تعدادی مجموعه ها و سالنهای نمایش در مشهد احداث شدند و وضعیت موجود از گذشته بهتر است.

وی خاطر نشان کرد: کسی که تخصص لازم نداشته باشد نمی تواند به حرفه های مختلفی نظیر مکانیکی، پزشکی ، خلبانی و غیره وارد شود ولی وسعت هنر و از جمله هنر نمایش آنقدر زیاد است که جا برای هیچ فردی تنگ نیست و همه علاقه مندان می توانند در این عرصه وارد شوند.

ارجمند گفت: فعالان این عرصه اگر عشق و علاقه به این هنر داشته باشد سختی ها و مشکلات نمی تواند مانعی برای آنان باشد.

در پایان این مراسم که با حضور همسر مرحوم و برزو و بهار ارجمند فرزندان مرحوم ‘انوشیروان ارجمند’ برگزار شد، تندیس یادبود مرحوم ارجمند به خانواده وی اهدا شد.

گفتنی ست خانه تئاتر پستو و تماشاخانه آن با عنوان تماشاخانه استاد ‘انوشیروان ارجمند’ با بخشهای نمایش و تمرین گروههای هنرهای نمایشی و کتابخانه تخصصی و نقد و بررسی تئاتر  توسط گروه تئاتر پستو مشهد در بلوار وکیل آباد راه اندازی شده است.

۲۷ دی ۱۳۹۳ ۱۳:۰۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید