اخبار

برگزاری نشست فرهنگی نماز و هنر در مشهد

نشست فرهنگی«نماز و هنر» به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در «سینما شهیداصغرزاده» مجتمع فرهنگی هنری امام رضا(ع) با حضور رییس ستاد اقامه نماز کشور برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی , حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در این نشست به ابعاد موضوع هنر در زوایای مختلف دین و نیز به مصادیقی از کاربرد هنر در دین، مذهب و آموزه های مذهبی اشاره کرد.
وی گفت: زیبایی و هنر در موارد متعدد در قرآن آمده است، اساسا خود خدا هم هنرمند است، یک هنرمند زیر نور هنرنمایی می کند اما خداوند در شکم مادر و با یک قطره آب هنرنمایی می کند.
قرائتی در بخش دیگری این مسئله را یادآور شد که هنرمند باید در مسیرش هدفمند حرکت کند یعنی هر فعالیتی و محصول یک کار هنری باید فهم مخاطب را به همراه داشته باشد.
قرائتی در بخش دیگری با بیان این که «من هم یک هنرمند هستم» گفت: من هم به عنوان یک معلم قرآن هنرمند هستم، چون می توانم سخت ترین مفاهیم را خلاصه و مفید بیان کنم.
او در این باره گفت: برخی برای این که مفهومی را برسانند بی جهت به مفصل گویی می پردازند، برای نمونه گاهی می بینیم برخی سریال سازها در تلویزیون بی جهت یک سوژه را کش دار می کنند، خب شاید می خواهند از صداوسیما پول بیشتری دریافت کنند.
حجت الاسلام والمسلمین قرائتی به مصادیق متعدد هنر در آموزه های دینی و مذهبی از جمله در قرآن، نماز، ادعیه و ...اشاره کرد و گفت: امروز گاهی مفاهیم هنری توسط هنرمندان قابل فهم نیست، معنای هنر این است که زود بفهمیم و دیر فراموش کنیم.
قرائتی با اشاره به این که هنرمند باید عواطفش را با قرآن هماهنگ کند، افزود: هر فردی نمی تواند خودش را هنرمند بنامد.
او همچنین گفت: دین را نباید از برخی مدعیان عرفان گرفت چرا که آن ها به خاکی زده اند در واقع برخی شاعران و مداحان و هنرمندان هم دچار آسیب شده اند و اگر ما مفاهیم اصیل را از مسیر حق مطالبه نکنیم به انحراف می رویم.
در ابتدای این جلسه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی این اداره مطالبی عنوان و اظهار امیدواری کرد که موضوع نماز و تولیدات فرهنگی و هنری در این زمینه در تشکل ها و مجامع هنری بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
۱۸ شهریور ۱۳۹۰ ۱۰:۱۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید