اخبار

پایان جشنواره نمایشنامه خوانی مشهد با تقدیر از برگزیدگان

پایان جشنواره نمایشنامه خوانی مشهد با تقدیر از برگزیدگان
هشتمین جشنواره نمایشنامه‌خوانی مشهد بعد از چهارروز رقابت بین 10 گروه نمایشنامه‌خوانی به کار خود پایان داد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی , در ابتدای مراسم دبیر جشنواره با گزارشی اجمالی از روند این جشنواره گفت: سعی داریم تا سال دیگر، یک دبیرخانه دائمی برای جشنواره نمایشنامه‌خوانی دایر کنیم تا بتوانیم هم برنامه‌ریزی منسجمی برای آثار این جشنواره داشته باشیم و هم بتوانیم جشنواره باکیفیتی را درسال آینده برگزار کنیم.
دکتر امیرحسین قاضی‌زاده که همواره در محافل تئاتری‌ها حضور دارد، سخنران بعدی بود. این نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: من آرزویم این است که در مشهد، در کنار تئاتر، صنعت سینمای فاخر و ارزشمندی نیز داشته باشیم.
وی اظهار داشت: سخن گفتن در جمع هنرمندان کاری بس سخت و دشوار است و هنر، عرصه جمال خداوندی است.
نماینده مردم مشهد تصریح کرد: در شهر متنعم به انوار حضرت رضا(ع) هستیم که این، کار را برای اهالی هنر سخت‌تر می‌کند و لازم است که در این شهر با این شرایط، آثار فاخر با مفاهیم فاخرتری جلوه‌گری کند.
در ادامه سیدجواد اشکذری، عضو هیئت‌داوری منتقدان، بیانیه هیئت منتقدان جشنواره هشتم نمایشنامه‌خوانی مشهد را قرائت کرد: «بعد از چند سال وقتی به عقب برمی‌گردیم می‌بینم، بعد از گذشت هشت‌سال هنوز هم مانند سال‌های گذشته به‌طور غریزی به سمت یک متن می‌رویم. چون هنوز هم مانند سال‌های اول‌ برگزاری جشنواره، قرائت درستی از متن نداریم و نمی‌دانیم چگونه با یک نمایشنامه برخورد کنیم. چون هنوز نمی‌توانیم به یک تحلیل محتوایی اصولی برسیم. چون هنوز بدون منطق، بازیگر را به سمت متن هدایت می‌کنیم. چون هنوز هیچ تعریفی از کارگردانی نمایشنامه‌خوانی نداریم. چون هنوز هم مانند همان سال‌های ابتدایی برگزاری جشنواره نمایشنامه‌خوانی، نمی‌دانیم نمایشنامه‌خوانی چیست و خوانش اصولی یک متن باید بر چه اساسی شکل گیرد؟
او در ادامه، آرای هیئت منتقدان جشنواره هشتم نمایشنامه‌خوانی مشهد را خواند و سپیده کلالی خوانشگر نمایشنامه «مسافران» و سحر رضوانی، خوانشگر نمایشنامه «خواب بعد از تنهایی با سیاوش» و نیز سعید توکلی، خوانشگر نمایشنامه «مسافران» و علی رضایی‌اصل، خوانشگر نمایشنامه «خرس» را به عنوان خوانشگران برگزیده زن و مرد جشنواره اعلام کرد.
این هیئت، لوح تقدیر و جایزه نقدی خود را به هادی کسایی، آهنگساز نمایش «مسافران»، حامد خوانساری برای اکت‌خوانی نمایشنامه «تشنگی» و محمود کریمی برای کارگردانی خوانش نمایشنامه «مسافران» اهدا کرد.
هیئت منتقدان جشنواره در بخش پوستر و بروشور و نویسنده برتر، برگزیده‌ای نداشت و تنها لوح تقدیری را به راضیه آزاد، نویسنده نمایشنامه «معکوس» اهدا کرد.
این هیئت همچنین از طراحان بروشور «یک کاست لته» و «تشنگی» تقدیر کرد و جایزه موسیقی برگزیده را بعد از تقدیر از موسیقی نمایش‌های «خواب بعد از تنهایی با سیاوش» و «آوازی نرم برای جهان»، به هادی کسایی، آهنگساز نمایش «مسافران»، اهدا کرد.
هیئت داوری جشنواره در بخش خوانشگران برگزیده زن، نرگس آمنده برای نمایش «یک کاست لته» و سیمین‌دخت هدایت‌نیا برای نمایش «آوازی نرم برای جهان» را به عنوان بازیگران سوم و سحر رضوانی برای نمایش «مسافران» و بهناز طبسی برای نمایش«یک کاست لته» را به عنوان رتبه دوم اعلام کردند.
همچنین در این جشنواره، رتبه سوم خوانشگر مرد به‌صورت مشترک، به عباس رثایی برای نمایش «آقای قاضی صدایم را می‌شنوی؟» و سعید توکلی برای نمایش «مسافران» و نیز رتبه دوم به مرتضی ملتجی برای نمایش «یک کاست لته» رسید.
در بخش کارگردانی هم، این هیئت ضمن تقدیر از محمود کریمی برای کارگردانی خوانش «مسافران»، جایزه دوم و سوم کارگردانی را به ترتیب به یاسر عودی و سیدحسام محمدی برای خوانش نمایشنامه «خواب بعد از تنهایی با سیاوش» و نیز بهناز طبسی برای خوانش نمایشنامه «یک کاست لته» اهدا کرد.هیئت داوران، در بخش نویسند‌گی برگزیده‌ای اعلام نکرد و تنها از معین محب‌علیان، مترجم نمایشنامه «تشنگی» تقدیر کرد و در پایان خوانش‌های نمایشنامه‌های «مسافران»، «خواب بعد از تنهایی بعد از سیاوش» و «یک کاست لته» را به عنوان خوانش‌های برگزیده معرفی کرد.
۱۵ شهریور ۱۳۹۰ ۰۹:۵۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید