اخبار

آیت الله صافی گلپایگانی:مشهد باید مرکز پخش معارف قرآن و علوم امام رضا(ع) باشد

آیت الله صافی گلپایگانی با بیان اینکه مشهد باید مرکز پخش معارف قرآن وعلوم امام رضا(ع) باشد، گفت: مشهد یک شهر بین‌المللی است که می‌توان از این شهر تمام دنیا را به اسلام دعوت کرد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی ,  این مرجع تقلید شیعیان در دیدار با مسوولان اجرایی نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد با بیان این مطلب افزود: هر چند که سفر امام رضا(ع) از مدینه تا مرو در آن زمان پر از برکت بود اما راز این که چرا حضرت این سفر را قبول کرده‌اند اکنون مشخص می‌شود و عظمت آن روز به روز ظاهرتر می‌شود.
وی با ابراز امیدواری که این برنامه‌ها اسباب بیداری مسلمانان و خشنودی خاطر حضرت ولی عصر را فراهم ‌سازد، خاطرنشان کرد: حرکت ما باید به سمت قرآن، آشنایی و عمل به دستورات و معارف قرآنی باشد.
آیت الله صافی گلپایگانی انتخاب عنوان قرآن و عترت را عنوانی اصل و اصیل دانست و افزود: در توجه به قرآن باید مساله عترت و اهل بیت و تمسک به آنان مورد توجه قرار بگیرد همان طور که پیامبر(ص) در احادیث ثقلین قرآن وعترت را در کنار هم نام برده است.
وی ادامه داد: ثقلین یک حدیث نیست بلکه احادیثی است که رسول اکرم(ص) در الفاظ مختلف و در زمان‌های گوناگون بیان کرده‌اند و لیکن الفاظ ثقلین متفاوت می‌باشد این احادیث مبنا و منشاء مذهب شیعه هستند که از زبان پیغمبر(ص) صادر شده‌اند.
وی از توسعه چنین حرکت‌هایی قدردانی کرد و افزود: اجمال مطلب این است که باید به طرف قرآن و اهل بیت برویم و معارف دین و وظایف مذهبی خود، سیاست، نظام، اجتماع و فرهنگ خود را از آنان بگیریم و این احکام را از قرآن، نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه خارج کنیم.
آیت الله صافی گلپایگانی با بیان اینکه در عرصه معرفت و اخلاق چیزی کم نداریم، اظهارداشت: شیعه با تمسک به قرآن و اهل بیت هیچ چیزی در عرصه معرفت و اخلاق و آنچه که نیاز بشر برای سیر و کمال است , کم ندارد . هیچ مذهبی در دنیا به قدر شیعه در این زمینه سرمایه ندارد.
وی با اشاره به اینکه قرآن بزرگترین سرمایه است، افزود: نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و این همه روایات و احادیث و کتاب دینی مقدمه و متاخره که همه آنها علم و معرفت دستورالعمل حیات و زندگانی اند از سرمایه‌های شیعه هستند.
آیت الله صافی گلپایگانی با بیان اینکه باید سعی کنیم بیشتر به قرآن نزدیک شویم، خاطرنشان کرد: جامعه باید به عمل به قرآن نزدیک شود؛ نهادها، برنامه‌ها، آموزش و پرورش،‌ تجارت، اقتصاد و هر چیزی که داریم باید براساس هدایت‌های قرآن باشد.
وی تجلیل و تعظیم به قرآن را یکی از نیازهای امروز جامعه ما دانست و افزود: باید مردم را دعوت کنیم که قرآنی باشند؛ از اعلامیه‌ها و بیانیه‌های قرآن برای بیداری جامعه استفاده کنیم .
آیت الله صافی گلپایگانی ادامه داد: انسان در هر رشته‌ای که نگاه می‌کند، بالاترین دستورات و راهنمایی‌ها را در قرآن می‌بیند و البته اهل بیت که مفسران قرآن هستند بیاناتشان قرآن را تکمیل و آشنایی مردم نسبت به قرآن را بیشتر می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه جامعه، فرهنگ و جوانان باید بیشتر قرآنی باشند، اظهارداشت: اگر بخواهیم هویت دینی، مذهبی و شخصیت اسلامی خود را حفظ کنیم تنها راهش این است که به سمت قرآن و هدایت‌های اهل بیت(ع) حرکت کنیم و آن را بین مردم منتشرکرده و مردم را متوجه برکات قرآن وعترت کنیم.
آیت الله صافی گلپایگانی با بیان اینکه باید به اسلام و قرآن و عترت افتخار کنیم، افزود: از حدیث ثقلین برای حقانیت شیعه و بقاء حجت تا روز قیامت همراه با قرآن استفاده می‌شود و نباید اینها مغفور امر باشند بلکه باید اینها را تکرار کنیم زیرا این کار در سیر کمال و اسباب خشنودی امام زمان(عج) می‌باشد.
وی خلوص نیت را از ضروریات فعالیت در این عرصه معرفی کرد و اظهارداشت: جامعه ما باید قرآنی باشد. قرآن در مورد بحث حجاب، ارتباط محرم و نامحرم و زن دستورات لازم را داده است در حالی که اکنون مشاهده می‌شود در بعضی از مراسمرسمی هم رعایت نمی‌شود.
آیت الله صافی گلپایگانی ادامه داد: امروز همه باید قرآن داشته باشیم و از آن نگهداری کنیم و همه به قرآن ایمان کامل و کثیر داشته باشیم زیرا راه سعادت بشر برای زن و مرد، تربیت، اخلاق، تجارت، دنیا و آخرت، پیروی از قرآن و عترت و اهل بیت(ع) است.
وی با بیان اینکه قرآن معجزه باقیه همه انبیاست، افزود: در حال حاضر عدهای بر وجود حضرت موسی(ع) شک دارند اما این قرآن مجید است که برای استنباط همه مکتب‌های الهی مورد استفاده قرار می‌گیرد یا در قرآن آمده است که شما همه با هم برابر و برادرید و اکنون بعد از 1400 سال عده‌ای ادعای این مطلب را می‌کنند که آن هم برای سیاست و رسیدن به مقاصدشان این عناوین را مطرح می‌کنند.
در این مراسم سید جواد جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به ارائه گزارشی از برگزاری نمایشگاه پرداخت.
شایان ذکر است این مراسم با حضور مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، مدیرکل اداره اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی و اعضای ستاد برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت و جمعی از روحانیون در دفتر آیت الله صافی گلپایگانی برگزار شد.
۷ شهریور ۱۳۹۰ ۱۰:۱۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید