اخبار

آغاز داوری آثار جشنواره خوشنویسی رضوی در تهران؛ تمجید استاد امیرخانی از آثار رسیده به جشنواره

آغاز داوری آثار جشنواره خوشنویسی رضوی در تهران؛ تمجید استاد امیرخانی از آثار رسیده به جشنواره
داوری آثار دوازدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی با حضور داوران این جشنواره در انجمن خوشنویسان کشور در تهران آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در بخشی از آیین داوری دوازدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی که در خانه خوشنویسان ایران برگزار شد، اساتیدی همچون غلامحسین امیرخانی در رشته نستعلیق، علی شیرازی و احمد قائم‌مقامی در رشته شکسته نستعلیق، محمد حیدری و مجتبی ملک زاده و علی‌اکبر رضوانی در رشته نسخ و ثلث، سیدرضا بنی‌رضی و محمد کاشانی آزاد و حسین نجفی در رشته خط تحریری به بررسی آثار پرداختند.

* تمجید استاد امیرخانی از آثار جشنواره

استاد امیرخانی درباره سطح آثار رسیده جشنواره گفت: سطح آثار رسیده بسیار مطلوب است و نسبت به دوره‌های قبل رشد داشته خوشبختانه جوانان هنرمند و با استعدادی در هنر خوشنویسی پرورش یافته‌اند که نمونه آن در تاریخ ما کم‌سابقه است.

وی افزود: نکته دوم انتخاب معنا است که نشان‌دهنده حُسن تشخیص، معرفت و بصیرت هنرمندان خوشنویس است و آثاری که انتخاب کرده‌اند، از لحاظ مضامین فوق‌العاده عمیق و عالی است.

* ارسال 480 اثر خوشنویسی به جشنواره خوشنویسی رضوی

حجت‌الاسلام مهدی علیپور مدیر اجرایی دوازدهمین جشنواره خوشنویسی رضوی نیز گفت: جشنواره خوشنویسی رضوی چندین سال است که برگزار می‌شود، سال نخست آن از مشهد مقدس شروع شد، چندسالی را در یزد به فعالیت خود ادامه داد و هم اکنون دو سال است که این جشنواره به شهر امام رضا(ع) بازگشته و فعالیت دارد.

وی با بیان اینکه در این جشنواره هر ساله استقبال خوبی از طرف هنرمندان خوشنویس صورت می‌گیرد، عنوان کرد: امسال حدوداً 480 اثر به جشنواره ارسال شده و 12نفر از اساتید برجسته خوشنویسی به داوری آثار منتخب می‌پردازند.

* بها دادن به خط تحریری

سرپرست انجمن خوشنویسان مشهد مقدس عنوان کرد: در جشنواره‌ها طبق روال معمولی که وجود دارد، آثار ارسالی در دو مرحله داوری می‌شود؛ یک داوری اولیه و دیگری داوری نهایی است که قبل از این داوری‌ها کارها ایمیل می‌شود یعنی تصویر اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌شود و از میان تصاویر ارسالی یک سری از آثار برگزیده شده و به صاحبان آثار اطلاع داده می‌شود که اصل آثار را ارسال کنند.

وی ادامه داد: کارهایی که قابلیت برتری را دارند برای داوری نهایی ارسال می‌شود همچنین آثار اساتید اصلی جشنواره و داوران برتر که معمولاً از اساتید به‌نام و درجه یک کشور هستند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و بنابر سیاستی که شورای سیاستگذاری هر جشنواره‌ای مد نظر قرار می‌دهد تعدادی از آثار ارسالی را به عنوان نفرات برگزیده و تعدادی را نیز به عنوان تقدیرشدگان در جشنواره معرفی می‌کند.

علی‌پور با اشاره به رشته‌های دوازدهمین جشنواره رضوی مبنی بر نسخ، ثلث، نستعلیق و شکسته‌نستعلیق و خط تحریری گفت: تفاوتی که در جشنواره رضوی قائل شدیم و تقریباً می‌توان گفت نسبت به جشنواره‌هایی که در این سطح از کار در حال فعالیت هستند، منحصر به فرد است. در کنار خطوط نسخ، ثلث و... خط تحریری را هم گنجانده‌ایم. از این رو خوشنویسی با خودکار نیز در همین راستا مورد توجه و استقبال دوستانی که در عرصه خط تحریری کار می‌کنند قرار گرفته و آثار بسیار زیادی در رشته تحریری مورد کارشناسی قرار می‌گیرند.

جشنواره خوشنویسی رضوی یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌ها در جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) است که امسال دوازدهمین دوره آن به صورت سراسری برگزار می‌شود.

این جشنواره اهدافی همچون ترویج و اشاعه فرهنگ رضوی، جریان‌سازی هنر ایرانی اسلامی، الگوسازی و تبیین فرهنگ متعالی رضوی و ... را دنبال می‌کند و در پنج رشته نستعلیق، شکسته‌نستعلیق، نسخ، ثلث و خط تحریری برگزار می‌شود.

۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۴۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید