اخبار

برگزاری ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت در خراسان رضوی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد همزمان با آغاز هفته دولت در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد افتتاح می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی , سید جواد جعفری در نشست خبری ششمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن و عترت مشهد که در محل اداره فرهنگی و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه نمایشگاه قرآن و عترت مشهد دو هدف عمده دارد، افزود: اول باید یک فضای با نشاط و سرشار از معنویت به وجود آوریم تا ابتدا همه شهروندان از این فضا بهره‌مند شوند و همچنین بخش‌های دولتی و غیردولتی که در بحث قرآن فعالیت دارند از این فضا استفاده نمایند.

وی ادامه داد: هدف دیگر نمایشگاه این است که دستاوردهای یک ساله دستگاه های دولتی و مراکز غیردولتی در حوزه قرآن را در معرض عموم قرار دهیم تا خود دست‌اندرکاران این حوزه با کارهای هم آشنا شوند و از تجربه دیگران استفاده کنند.

جعفری با بیان اینکه طبیعی است نمایشگاه امسال با موجی از بیداری اسلامی مواجه شده است، اظهارداشت: بنابراین تجلی بیداری اسلامی بیش از پیش در این نمایشگاه متجلی می‌شود؛ همچنین موضوع عفاف و حجاب موضوعی است که در این نمایشگاه به صورت ویژه به آن پرداخته خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه استان خراسان تلاش‌های زیادی را در رابطه با موضوع حجاب و عفاف انجام داده است، گفت: پیگیری برای نامگذاری یک روز به نام عفاف و حجاب از جمله این تلاش‌هاست؛ در این نمایشگاه هم تلاش‌های زیادی برای ترویج عفاف و حجاب صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در حوزه بین‌المللی تعامل خوبی با کشورهای همجوار و هم زبان صورت گرفته است، ادامه داد: در طول زمان هفت روزه نمایشگاه هر شب نشست‌های تخصصی ویژه موضوعات قرآنی با حضور قاریان بین‌الملل ایرانی و غیرایرانی پیش‌بینی شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاداسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در تقسیمات مدیریتی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی علاوه بر مسوولیت کلی، به طور مستقل تبلیغ و ترویج را بر عهده دارد، اظهارداشت: یکی از این کارها برگزاری نمایشگاه قرآن و عترت است که مورد مطالبه مردم به ویژه دست‌اندرکاران فعالیت‌های قرآنی است.

در ادامه سید سعید سرابی دبیر نمایشگاه قرآن و عترت مشهد با بیان اینکه بخش‌های نمایشگاه قرآن و عترت مشهد نسبت به سال گذشته افزایش 50 درصدی داشته است، افزود: در نمایشگاه امسال 36 بخش خواهیم داشت که در بخش نشر مکتوب و نشر الکترونیک بیش از 100 ناشر از شش استان شرکت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در بخش نسخ خطی دو واحد آستان قدس و میراث فرهنگی حضور دارند، اظهارداشت: بخش شعر و ادب امسال برای اولین بار در قالب همایش ادبی قرآن و بیداری اسلامی با حضور شاعران برگزیده داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

دبیر نمایشگاه قرآن و عترت مشهد حضور عوامل سریال مختارنامه را از برنامه های بخش فیلم‌های قرآنی معرفی کرد . همچنین اعلام داشت: هنرهای تجسمی که از بخش‌های شاخص نمایشگاه است با حضور 60 هنرمند شاخص در 26 تکنیک هنری از هشت استان برگزار می‌شود.

وی دو شب اجرای تئاتر با موضوع قرآن و دفاع مقدس را از برنامه‌های هنرهای نمایشی معرفی کرد و افزود: صنایع دستی با موضوع قرآن و عترت حضور فعالی خواهد داشت. در بخش تصویرگری نیز تصاویر با کیفیتی از استان اصفهان و شهر تربت‌حیدریه در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

سرابی با اشاره به اینکه بخش دانشگاهی برای اولین بار در این نمایشگاه برگزار می‌شود، اظهارداشت: 12 دانشکده که در این رابطه فعالیت دارند به صورت مجزا محصولات خود را ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه افتتاحیه این نمایشگاه با مراسم اختتامیه مسابقه قرآنی 1445 سیمای قرآن همزمان است، افزود: به همین خاطر مراسم افتتاحیه به صورت مستقیم از سیمای قرآن پخش می‌شود. سعی می‌کنیم در این نمایشگاه از خادمان قرآن کریم که در طول سال توسط ریاست جمهوری تقدیر شد، ‌تقدیر نماییم.

دبیرششمین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد‌ 28 مجموعه را برای بخش کودک و نوجوان معرفی کرد و اظهارداشت: بخش آستان قدس رضوی که هر ساله متفاوت نسبت به بخش‌های دیگر است , حضور فعال دارد . همچنین حوزه علمیه نیز امسال حضوری موثر خواهد داشت.

سرابی ادامه داد: بخش بانوان و خانواده برای اولین بار در قالب بخش فرهنگ حجاب و عفاف با 9 مجموعه و 16 غرفه فعالیت می‌کند. همچنین بخش‌هایی چون آموزش قرآن، مشاوره‌های قرآنی با محوریت حوزه در نمایشگاه امسال حضور دارند.

وی با بیان اینکه در نمایشگاه امسال 12 استان حضور دارند، افزود: بخش‌های موسسات فرهنگی و هنری، فرهنگ و هنر مساجد، بخش نمایش سایه‌های قرآنی با موضوع قصه‌های قرآنی از دیگر بخش‌های نمایشگاه امسال می‌باشد.

دبیر نمایشگاه قرآن و عترت مشهد با اشاره به اینکه فرهنگسراهای شهرداری در هفت بخش برای اولین بار حضور خواهد داشت، خاطرنشان کرد: بخش‌های جنگ نرم، بصیرت از منظر قرآن، بیداری اسلامی، ایثار و مقاومت و عترت و ولایت از بخش‌هایی است که با توجه به مسایل سیاسی و اجتماعی برای این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در نمایشگاه امسال همایش مناجات‌خوانی و سحرخوانی را خواهیم داشت، ‌افزود: علاوه بر عرضه محصولات فرهنگی , پی گیر حضور بخش قرآن و نجوم نیز هستیم؛ همچنین محفل شبی با کلام رحمت را هر شب برگزار خواهیم نمود.

سرابی با بیان اینکه در بخش بین‌الملل چهار کشور حضور دارند، ابرازداشت: از کشورهای ترکیه، پاکستان، آذربایجان و افغانستان مهمانانی خواهیم داشت به ویژه در بخش شعر و ادب شاعران برجسته کشور فارسی زبان افغانستان حضور فعال خواهند داشت.

 

 

 

 

 

 

 

 

۳۰ مرداد ۱۳۹۰ ۰۹:۵۳
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید