اخبار

میزبانی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان از جشنواره های قرآنی ماه رمضان

مسوول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان خراسان رضوی از برگزاری جشنواره های قرآنی مدهامتان و بشارت در همه کانون های استان در ماه مبارک رمضان خبرداد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی  , محمدحسین عبداللهی در تشریح برنامه های دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی در ماه مبارک رمضان اظهارداشت: برگزاری جشنواره بشارت در بخش‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری با محوریت سوره نور همزمان با ماه رمضان در کانون های فرهنگی هنری استان برگزار می شود.
وی افزود: محورسازی آیات سوره نور، استخراج بهترین پیام‌های سوره‌ نور به ویژه پرداختن به مفاهیم آداب اجتماعی، اعتقادی، اخلاقی و آداب معاشرت از جمله موضوعاتی است که در جشنواره بشارت به آن پرداخته می‌شود.
عبداللهی با اشاره به سایر برنامه‌های این جشنواره گفت: مسابقه روزنامه‌دیواری خانوادگی با مفهوم سوره نور، تولید نرم‌افزار و خطاطی از جمله بخش‌های این جشنواره قرآنی است و مسابقات فرهنگی، آموزشی، قرآنی نیز با حضور کارشناسان مجرب برگزار می‌شود.
مسوول دبیرخانه کانون‌های مساجد استان خراسان رضوی در ادامه از فراهم شدن مقدمات برگزاری جشنواره قرآنی مدهامتان از ماه مبارک رمضان در کانون های استان خبرداد و گفت: این جشنواره در رشته‌های قرائت، حفظ، اذان، ترتیل‌خوانی، تفسیر، مفاهیم قرآن و نهج‌البلاغه، قرائت حمد و سوره و اذکار نماز برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه جشنواره قرآنی از پرشورترین و بزرگترین جشنواره‌هایی است که توسط دبیرخانه دائمی جشنواره بزرگ جوانان برگزار می‌شود، افزود: جشنواره قرآن در طول شش دوره برگزاری در میان اعضا کانون های مساجد اقدامات شایسته‌ای را در زمینه شناسایی قاریان و حافظان فعال در کانون‌های به عمل آورده است که علاقه‌مندان زیادی را در میان اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور دارد.
مسوول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی با اشاره به اهداف برگزاری جشنواره قرآنی مدهامتان اظهارداشت: شناسایی و ارتقای سطح اطلاعات عمومی و تخصصی جوانان علاقه‌مند به قرآن و آشناسازی آنان با فرهنگ اسلامی، حضور پرنشاط تر اعضای کانون‌ها در فعالیت‌های قرآنی ملی و بین‌المللی از جمله اهداف برگزاری جشنواره است.
عبداللهی با بیان اینکه جشنواره مدهامتان می‌تواند در اشاعه و گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه بسیار مفید و تاثیرگذار باشد، اظهارداشت: به جز شرکت‌کنندگان رشته‌های مفاهیم قرآن و مفاهیم نهج‌البلاغه هر فرد فقط در یک رشته می‌تواند شرکت کند.
وی با اشاره به اینکه این جشنواره در دو مرحله استانی و کشوری برگزار می شود، گفت: با توجه به گستردگی رشته‌های هفتمین جشنواره قرآن جوانان مساجد و نیز در راستای ارتقا سطح کیفی رقابت‌ها و صعود منتخبین اصلح استانی به مرحله کشوری، تمام رشته‌های جشنواره مدهامتان در مرحله استانی حداکثر تا تاریخ 14 مهر سال جاری برگزار می شود و نفرات منتخب شامل رتبه‌های اول هر رشته برای رقابت و حضور درمرحله کشوری به دبیرخانه کشوری معرفی خواهند شد.
عبداللهی به دیگر ویژه برنامه‌های کانون‌های فرهنگی هنری سطح استان در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: اجرای طرح تلاوت نور، اجرای طرح تفسیرکوتاه، 300 برنامه شبی در محضر قرآن در 300 کانون استان ومسابقه کتابخوانی با موضوع نماز از جمله برنامه‌های دیگر دبیرخانه کانون‌های مساجد استان خراسان رضوی ویژه ماه مبارک رمضان است.
مسوول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی درادامه از توزیع 4 هزارو 800 سی دی مربوط به مسابقه "طرح قرآنی نور" دربین کانون های فرهنگی هنری مساجد مشهد خبرداد و گفت: مشارکت در برگزاری و اجرای طرح قرآنی نوربا موضوع تفسیر سوره حمد که سی دی مربوط و سوالات دراختیار کانون های فرهنگی هنری مساجد قرارمی گیرد که مهلت ارسال پاسخنامه تا 7 مهرماه سال جاری می باشد.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره عکس و کلیپ ماه مبارک رمضان، شب های پر فیض قدر، تهیه بروشوربا موضوع احکام و برگزاری محافل انس با قرآن و عترت از جمله برنامه ویژه ماه مبارک رمضان در شهرستان ها است که مجری برنامه های ماه مبارک رمضان در شهرستان های استان هر کانون مجری یک برنامه است.
عبداللهی درادامه از برگزاری طرح قرآنی تفسیرکوتاه درهمه کانون های مساجد خراسان رضوی همزمان با آغاز ماه پر فضیلت رمضان به مدت یک ماه خبرداد و گفت: این طرح شامل 30 درس در خصوص جز یک قرآن می باشد که محتوای آموزشی آن در قالب بسته ای شامل کتاب درسی، مجموعه سوالات، ارایه لوح های فشرده به برگزار کنندکان کلاس های طرح تفسیر کوتاه قرآن کریم می باشد.
وی افزود: ارائه مفاهیم و نکات تفسیری جزء یک قرآن با استفاده از وسایل کمک آموزشی برای بهرمندی عموم مردم در ماه مبارک رمضان و ایجاد فرهنگ توجه به تلاوت قرآن کریم از جمله اهداف برگزاری طرح قرآنی تفسیر کوتاه در کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی است.
عبداللهی افزود: محدوده اجرایی طرح کانون های فرهنگی هنری مساجد در سطح استان، مراکز خانه نور و کانون های تخصصی قرآن و نماز در ایام ماه مبارک رمضان است.
وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی بعد ازاستان های فارس و تهران دارای بیشترین سهمیه از نظر برگزاری کلاس های تفسیر کوتاه قرآنی در کانون های مساجد است، اظهارداشت: ارسال بسته های آموزشی برای مربیان قرآنی طرح، برگزاری جلسه آموزشی توجیهی وبرگزاری آزمون برای شرکت کنندگان به صورت استانی از جمله اقداماتی است که به جهت بهره مندی و ارتقای سطح کیفی و کمی کلاس ها طرح تفسیر کوتاه قرآن کریم است.
۱۶ مرداد ۱۳۹۰ ۲۳:۴۵
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید