اخبار

برگزاری جلسه اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و عناوین بیگانه در مشهد

نخستین جلسه استانی اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و عناوین بیگانه با حضور نمایندگان دستگاه های اجرایی در مشهد برگزارشد
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این جلسه سید جواد جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت : بیگانگان با جا انداختن اسامی و عناوین بیگانه به جای فرهنگ فارسی تلاش می کنند هویت ایرانی و اسامی مارااز میان ببرند و جامعه ای که از هویت ملی و بومی تهی شد طبیعی است که فرهنگ بیگانه را خواهد پذیرفت.
وی ادامه داد : دشمن به تدریج و آرام آرام زبان خود را وارد ادبیات کشورما می کند و زبان بیگانه بسیار خطرناک و حکم تهاجم فرهنگی را دارد که پیاده نظام آن اسامی بیگانه است .
وی با بیان اینکه ما در مشهد نگرانی در خصوص اجرای قانون اسامی و عناوین بیگانه نداریم گفت : اراده جمعی در اجرای قانون اسامی و عناوین بیگانه در استان به وجود آمده که به سهم خودم به عنوان شهروند از همه تشکر می کنم بویژه دادستانی و اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی که مصمم هستند با تهاجم فرهنگی مبارزه نمایند.
وی با تقدیر از روزنامه شهرآرا , خراسان , قدس و برنامه گزارش 5 صداو سیمای مرکز خراسان رضوی تصریح کرد : مبارزه بی امان با تهاجم فرهنگی از طریق رسانه به ما کمک خواهد کرد که دشمنان هویت ملی ،دینی و اسلامی را با به کارگیری اسامی و عناوین بیگانه آسیب نرسانند.
وی ادامه داد : مشهد به عنوان شهر نمونه (پایلوت)در مبارزه با استفاده کنندگان ازاسامی بیگانه به تمام استان معرفی می شود تا شهرهای بزرگی چون نیشابور و سبزوار از تجربیات این شهر بهره گیرند.
وی در پایان سخنان خود تاکید کرد : با همکاری همه دستگاه های متولی اجرای قانون ، قطعا شاهد روزی خواهیم بود که در پایتخت معنوی ایران اسلامی حضور نام بیگانه نباشد.
در این جلسه محمد کاظم دبیری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد مقدس ضمن ارائه گزارش از عملکرد این اداره در راستای اجرای قانون اسامی و اصطلاحات بیگانه گفت : در مرحله اول اجرای قانون مذکور که در سال 89 صورت گرفت بالغ بر 1500 نام از سوی تیم کارشناسی این اداره شناسایی شد و طی هماهنگی با اداره اماکن نیروی انتظامی اخطار تغییر نام به واحد های صنفی مربوطه داده شد و بالغ بر 90درصد تغییر نام را اجرا کردند.
وی ادامه داد : از ابتدای سال جاری دبیرخانه اسامی و عناوین بیگانه این اداره 400 نام را در محدوده خیابان های سجاد ,راهنمایی, بلوار معلم , بلوارخیام , فرامرز عباسی , بلوار جلال آل احمد , بلوار وکیل آباد , احمد آباد , طلاب ,خیابان ایثار, الماس شرق , خیابان دانشگاه , خیابان کلاهدوز , خیابان فلسطین  شناسایی کرده اند و اخطار به آن واحد های صنفی داده شده است.
وی تصریح کرد : در این راستا 60 درصد از اسامی شناسایی شده تغییر نام خود را اعمال نموده و 20 درصد از این عناوین پلمپ و پیرو آن تغییر نام ,و20 درصد از این آمار مهلت و تعهد جهت تایید برند بوده است .
وی با اشاره به اینکه در اجرای این قانون اصناف باید مشارکت گسترده ای داشته باشند گفت : در این راستا صنوف عکاسی و فیلمبرداری , مزون خیاطی و لباس زنانه , آرایشگاه زنانه , اغذیه داران و تاحدودی صنف پوشاک در نهادینه کردن و حفظ وقوت زبان فارسی مارا بیش از صنوف دیگر یاری رساندند.
در این جلسه سرهنگ احمدی رئیس اداره اماکن نیروی انتظامی گفت : در مشهد 180 هزار واحد صنفی وجود دارد که هریک به تنهایی می تواند بهترین مروج برای حفظ زبان فارسی باشند.
وی ادامه داد : اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد از ابتدای سال جاری 400 نام را شناسایی شده را جهت صدور اخطار به این اداره معرفی نموده اند که از این تعداد تنها 16 درصد مدت زمان تغییر نام آنها طولانی بوده است.
وی ادامه داد : اتحادیه ها را ملزم کرده ایم که واحد صنفی خود را با نام تایید شده از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد به ما معرفی کنند که به حمدالله این مهم به خوبی انجام می شود .
در این جلسه حجت الاسلام شریعتی نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد گفت : بر اساس ماده 12 قانون اسامی و عناوین بیگانه مصوب سال 1375 ، تمام دستگاه ها موظف به اجرای قانون هستند.
وی در ادامه تاکید کرد : در سطح شهر باید فرهنگ سازی انجام شود تا این قانون اجرا و هویت ملی و اسلامی ما که زبان فارسی است پاسداری گردد.
۱۶ مرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۳۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید