اخبار

افتتاحیه کانون های جدید التاسیس در مساجد روستایی و مناطق محروم خراسان رضوی

با حضور معاون مالی و اداری و معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی نظارت برکانون های فرهنگی هنری مساجد کشور 114 کانون فرهنگی هنری جدید التاسیس در مساجد روستایی و مناطق محروم از محل پرو‍ژه تاسیس 500 کانون فرهنکی هنری در خراسان رضوی افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی , محمد حسین عبداللهی ، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی، در افتتاحیه 114 کانون جدید التاسیس در مساجد روستایی و مناطق محروم از محل پرو‍ژه تاسیس 500 کانون فرهنکی هنری در استان گفت: با توجه به اینکه درحال حاضر دراستان بیش از 5 هزار مسجد وجوددارد 500 کانون فرهنگی هنری با اولویت مناطق روستایی و محروم از طریق ادارات ارشاد شهرستان شناسایی شد و به دنبال آن برای اخذ مجوزاقدامات لازم صورت گرفت.
وی درادامه به نقش مساجد درشرایط امروز اشاره کرد و گفت: مسجد به عنوان سنگر مبارزه با جنگ نرم، در ارتقای آگاهی ها و افزایش فعالیت های فرهنگی هنری نقش بسزایی دارد.
وی با تاکید برعمران معنوی مساجد و کارکردهای گسترده آن علاوه برعبادتگاه تصریح کرد: با توجه به اینکه پیامبر اکرم (ص) در بدو ورود به مدینه اقدام به بناکردن مسجد کرد درواقع این اقدام تاکیدی بر نقش اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مسجد است.
وی با بیان اینکه کانون های فرهنگی هنری مساجد ابزاری برای عمران معنوی مساجد هستند، خاطرنشان ساخت: در شرایطی که دشمن برای سست کردن باورهای اعتقادی جوانان و نوجوانان به انواع تبلیغات متوسل می شود در واقع رسالت کانون های فرهنگی هنری مساجد سنگین تر می شود.
عبداللهی خطاب به مدیران کانون های جدید التاسیس در مناطق روستایی و محروم با بیان اینکه شما فرهنگبانان مساجد هستید، گفت: کانون های فرهنگی هنری به عنوان یک الگو می تواند نیازهای فرهنگی و هنری نسل جوان ما را درشرایط امروز پاسخگو باشد چرا که مسجد جایگاهی است که دشمن نمی تواند درآن نفوذ نماید.
وی در ادامه با برشمردن وی‍ژگی های مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد ادامه داد: درک نیازها، دلسوزی و صعه صدر به عنوان مهمترین مولفه های مدیریت موفق در کانون های فرهنگی هنری مساجد در مواجه با نوجوانان و جوانان است.
مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی از اختصاص 2 میلیون و 600 هزارتومان به کانون های جدید التاسیس در مساجد روستایی و مناطق محروم در مرحله اول خبرداد و گفت: این میزان اعتبار برای خرید تجهیزات و امکانات و نیز برنامه ای است.
آل محمد، معاون مالی و اداری ستاد عالی نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز درادامه با بیان اینکه بیش از 70 هزار مسجد درحال حاضر در کشور وجود دارد، گفت: 11 هزار کانون فرهنگی و هنری مسجد در حال حاضر درسطح کشور مشغول به فعالیت است که ستاد عالی نظارت برکانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ماموریتش اینست که تا پایان برنامه پنجم اقدام به تاسیس و راه اندازی کانون های فرهنگی هنری مساجد در 25 درصد از مساجد نماید.
طاهریان، معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی نظارت برکانون های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز در ادامه گفت: امسال برنامه های حمایتی از تئاتر و سرود خواهیم داشت که درهمین راستا جشنواره سرود با موضوع دهه کرامت ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی به میزبانی البرز برگزار می شود.
وی با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه هایی که امسال با جدیت دنبال می شود توجه ویژه به توسعه کمی و کیفی کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی است، تصریح کرد: در سال جهاد اقتصادی توجه به روستاها به گونه ای باید باشد که 60 درصد امکانات به روستاها و بقیه به نقاط شهری اختصاص می یابد.
طبق تفاهم نامه استانداری خراسان رضوی با ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد در سال گذشته، دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد خراسان رضوی مامور به تاسیس و راه اندازی 500 کانون فرهنگی هنری مساجد در روستاهای استان شد .
۱۵ مرداد ۱۳۹۰ ۰۸:۵۹
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید