اخبار

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی: عطار و خیام ظرفیت‌های بزرگ دیپلماسی فرهنگی کشور هستند

مدیرکل ارشاد خراسان رضوی: عطار و خیام ظرفیت‌های بزرگ دیپلماسی فرهنگی کشور هستند
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: یکی از ظرفیت‌های بزرگ و بی‌نظیر دیپلماسی فرهنگی، شخصیت‌های عطار و خیام هستند که باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی، سید سعید سرابی در همایش روز ملی عطار 25 فروردین ماه در تالار عطار دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور، افزود: عطار در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی ایران شناخته‌تر و مشهورتر از داخل است.

وی بیان کرد: چند اتفاق در زمینه‌های ملی افتاده است که ما را امیدوار کرده که با سطح مطلوب‌تر و بهتر از گذشته، روزهای ملی را برگزار کنیم.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: امیدواریم که روند توجه بیشتر به برگزاری این روزهای ملی که در فروردین و اردیبهشت در نیشابور برگزار می‌شود ادامه داشته باشد.

وی اضافه کرد: برای برگزاری مراسم بزرگداشت عطار در سال جاری، ستاد برگزاری از بهمن ماه سال گذشته فعال شد و امیدواریم با توجهی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مقوله دارد و همراهی استانداری خراسان رضوی که توجه ویژه ای به مفاخر دارند و همراهی و یکدستی مسئولین شهرستان نیشابور شاهد برگزاری برنامه‌هایی در گستره بین‌المللی باشیم.

استاد دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های عطار این است که مدح هیچ پادشاهی را نکرده است و هر چه دارد نیایش است و ستایشی از پادشاهان ندارد.

پروفسور رضا اشرف‌زاده افزود: یکی از شاخص‌ترین موضوعاتی که به وسیله آن می‌توان آثار اصلی را از آثار جعلی که به عطار استناد می‌دهند، جدا کرد همین ستایش‌گر پادشاهان نبودن وی است.

وی با بیان این موضوع که با توجه به آثار عطار مشخص است که وی اهل سنت بوده است، اظهار داشت: عطار مدح خلفا را ذکر می‌کند و در مدح امیرالمومنین علی(ع) سخن وی بسیار گرم می‌شود.

این عطارشناس خاطرنشان کرد: همچنین عطار در منقبت امام حسن مجتبی(ع) در مصیبت‌نامه و مختارنامه بسیار زیبا سخن می‌گوید و زهردهنده به وی را کافر خطاب می‌کند.

اشرف‌زاده تصریح کرد: عطار در مدح سید‌الشهدا(ع) و امام جعفر صادق(ع) هم ستایش‌هایی دارد.

وی خاطرنشان کرد: عطار معتقد است کسی که به حضرت محمد(ص) اعتقاد دارد و به فرزندان او اعتقاد ندارد مسلمان نیست.

۲۵ فروردین ۱۳۹۳ ۱۴:۱۸
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید