اخبار

رواج استفاده از اصلاحات بیگانه در سالهای اخیر سرعت بیشتری یافته است

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد مقدس گفت: رواج استفاده از اصلاحات بیگانه در سال‌های اخیر سرعت بیشتری یافته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی محمدکاظم دبیری با بیان این مطلب افزود: این موضوع حفظ استقلال ملی ما را تهدید می‌کند بنابراین، این اداره براساس وظایف خود این مهم را کوچک نشمرده و برای حفظ زبان پارسی تلاش می‌کنند.
وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری 1500 نام را، تیم شناسایی این اداره رصد کرده‌اند که در بهار امسال بالغ بر 20 درصد از این واحدهای صنفی با همکاری اداره اماکن نیروی انتظامی اعمال قانون و پلمپ شد.
دبیری با بیان اینکه در راستای اجرای قانون اسامی و عناوین بیگانه 500 نام شناسایی و اخطار اخذ کرده‌اند، ابرازداشت: در یک ماه گذشته این تعداد اسامی شناسایی شده است؛ این تیم به واحدهای صنفی در محدوده طلاب و خیابان 17 شهریور که بیشترین واحد صنفی پوشاک را دارد مراجعه کرده و اسامی بیگانه را جهت بررسی به واحد مربوطه اعلام نموده است.
وی ادامه داد: تیم شناسایی این اداره در شهریور ماه سال جاری تمام مراکز تجاری سطح شهر را که از نام بیگانه بهره‌مند شده‌اند شناسایی کرده تا اعمال قانون شوند.
دبیری در خصوص مجازات استفاده کنندگان از اسامی و عناوین بیگانه گفت: براساس تبصره 8 قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و عناوین و اصطلاحات بیگانه، تولید و توزیع کننده کالاها و صاحبان مراکز کسب و پیشه در صورت تخلف از این قانون مجازات می شوند که به ترتیب شامل اخطار کتبی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعویض علایم و نشانه‌ها و تغییر اسامی و عناوین پس از اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط وزارت کشور یا دستگاه‌های ذیربط با هزینه مختلف، تعطیل موقت محل کار و در پایان لغو پروانه کار می شود.
وی تصریح کرد: برای اجرای این قانون پیش از گذشته به حمایت همه دستگاه‌های مکلف به ویژه دستگاه قضایی، شهر داری، صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی، سازمان ثبت شرکت ها و اصناف نیازمندیم.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد مقدس ادامه داد: اطلاع رسانی از قوانین و آیین نامه‌های مربوط به این قانون به سازمان ها و اداراتی از جمله سازمان بازرگانی و صنایع، اداره ثبت شرکت‌ها و مجامع امور صنفی و خدماتی ابلاغ شده است تا بتوان از به کارگیری اسامی و اصلاحات بیگانه جلوگیری نمود.
دبیری تاکید کرد: شناسایی اسامی و عناوین و اصطلاحات بیگانه خارج از ضوابط قوانین در سطح شهرستان شامل سردر‌ مغازه‌ها و واحدهای تجاری و خدماتی و غیره و همچنین برندهای اسامی محصولات بهداشتی، غذایی و صنعتی توسط این اداره انجام شده است که طی هماهنگی‌های صورت گرفته اخطاریه به متخلفین ارائه شده است.
وی در ادامه تاکید کرد: در این اداره واحدی به نام اجرای قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و عناوین و اصطلاحات بیگانه تاسیس شده است که تایید نام را در کمترین زمان انجام می‌دهد و در صورتی که اسمی نیاز به استعلام باشد ظرف مدت 30 روز از فرهنگستان ادب فارسی استعلام و به متقاضی پاسخ داده خواهد شد.
۸ مرداد ۱۳۹۰ ۱۰:۵۱
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید