اخبار

معاون مطبوعاتی ارشاد:باید به مطبوعات نگاه فرهنگی داشته باشیم

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید به طرق موثر تلاش کنیم سطح سواد رسانه ای عامه مردم افزایش یابد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی  'محمد جعفر محمد زاده' در گردهمایی مدیران مسوول مطبوعات استان خراسان رضوی افزود: یکی از راههای موثر افزایش سطح سواد رسانه ای جامعه برگزاری جشنواره های فصلی است.
وی اظهارداشت: سواد رسانه ای در رشته ارتباطات به عنوان یک سرفصل تدریس می شود و منظور از بالابردن سواد رسانه ای عامه مردم به هیچ وجه توهین تلقی نمی شود.
وی ادامه داد: نمایشگاههای سالانه مطبوعات نقشی در افزایش سطح سواد رسانه ای جامعه نداشته اند و تنها به یک کلوپ سیاسی که رسانه ها برای معرفی خود استفاده می کردند، تبدیل شده بودند در صورتی که باید این نمایشگاه ها نشان دهنده توانمندی مطبوعات کشور باشند.
او اظهارداشت:‌ جشنواره های مطبوعات باید محل خود نمایی و عرض اندام برترین های مطبوعاتی کشور باشند و برای رفع این نقصیه جشنواره های فصلی را راه اندازی کردیم.
وی رصد فعالیتهای مطبوعات کشور را از دیگر اقدامات مهم این وزارتخانه ذکر کرد و گفت:‌ دست اندرکاران روزنامه های کشور باید بداند نگاه های تیزبین ، همواره فعالیت آنها را ارزیابی می کنند.
وی افزود: هم اکنون نمایشگاههای تخصصی در بخشهای مختلف اعم از کشاورزی، گردشگری و غیره در کشور برگزار نمی شوند و باید این نمایشگاهها در کنار نمایشگاههای سالانه مطبوعات برپا شوند.
محمد زاده گفت:‌راه اندازی سامانه خرید اینترنتی برای نشریات تخصصی کشور از سایر فعالیتهای معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و افرادی که از این طریق خرید کنند، 50 درصد هزینه خرید به صورت یارانه توسط این معاونت پرداخت می شود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود:‌ هم اکنون در بخش نشریات تخصصی به روز هستیم و به جز دو مورد همه مجوزهای درخواستی راه اندازی این نشریات در کشور صادر شده است.
وی توزیع سنتی را از جمله مشکلات مطبوعات کشور ذکر کرد و گفت: سیستم توزیع روزنامه ها در کشور فرسوده و سنتی است و نیاز به بازنگری و بازسازی دارند.
این مقام مسوول ایجاد تعاونی توزیع مطبوعات را چاره مهم رفع مشکل فوق در استانها و از جمله استان خراسان رضوی دانست و اظهارداشت:‌ توزیع مکانیزه مطبوعات نیز در برطرف کردن این تنگنا تاثیر گذار است و‌ این اقدام به طور نمونه در سمنان انجام شده است.
محمد زاده گفت: چند آیین نامه معطل مانده در دوره های قبلی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود داشت که در دور جدید این معاونت در دستور کار قرار گرفته است.
وی در این ارتباط ،افزود:‌ ایجاد سامانه پایگاههای مجازی رسانه ای و مطبوعات کشور یکی از این آیین نامه ها است که تصویب آن نقش مهمی در سر و سامان یافتن این بخش دارد.
وی خاطر نشان کرد:‌ من به نوبه خود از هر اقدام مثبت کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی که باری را از دوش مطبوعات کشور بردارد، حمایت می کنم.
وی نبود تعریف و آمار مشخصی از تعداد خبرنگاران کشور را از دیگر مشکلات این بخش عنوان و از ارسال آیین نامه کار حرفه ای مطبوعات برای تصویب به دولت خبر داد.
محمد زاده اضافه کرد: تاکنون 13 هزار نفر از خبرنگاران رسانه های ارتباط جمعی کشور در سامانه اطلاعات 'سمان'، اطلاعات خود را وارد کرده اند.
او گفت:‌ از دیگر نواقص و ضعف های مطبوعات کشور برگزار نشدن دوره های آموزشی کافی و موثر برای دست اندرکاران و از جمله خبرنگاران رسانه ها است و آموزشهای روزنامه نگاری حرفه ای و آموزشهای حرفه ای روزنامه نگاری در دستور کار ما قرار دارد.
وی اظهار داشت:‌ طی پنج ماه گذشته دو دوره آموزش تربیت مدرس روزنامه نگاری برگزار شده و یک دوره بعد از ماه مبارک رمضان برپا می شود.
محمد زاده گفت:‌ خانه مطبوعات استانها باید به گونه ای باشد که اعضای آن زیر سقف این خانه احساس امنیت کنند و مشکلات را از سر راه مطبوعات بردارد و ما از این گونه خانه مطبوعات حمایت می کنیم.
این مسوول اظهارداشت: باید به مطبوعات نگاه فرهنگی داشته باشیم و در نگاه فرهنگی بدترین رسانه های خودی قابل اعتماد تر از رسانه های بیگانه هستند.
وی گفت:‌ اگر به این امر مهم واقف باشیم همدلی ها در بین دست اندرکاران مطبوعات کشور افزایش می یابد و خط کشی های کاذب بین خود ایجاد نمی کنیم.
وی توسعه کیفی مطبوعات کشور را شعار معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ذکر کرد و گفت: ما از نظر کمی مشکلی در تعداد مطبوعات کشور نداریم و حدود چهار هزار روزنامه و نشریه در کشور مجوز گرفته اند.
وی بیان کرد:‌ همچنین مشکلی در توسعه استانی مطبوعات کشور نیز وجود ندارد و ما در صدد برطرف کردن نواقص موجود در کشور در این بخش هستیم.
محمد زاده اظهارداشت:‌ تهذیب رسانه ای بسیار دارای اهمیت است و بر این اساس فعالان مطبوعات و رسانه های کشور باید مهذب باشند یعنی دروغ ، تهمت ، سیاه نمایی و سفید نمایی غیر واقعی در کار خود نداشته باشند.
وی توسعه روزنامه نگاری اسلامی را ضرورتهای کشور برشمرد و گفت:‌ این بدان معنا است که روزنامه نگاری را باید با توجه به آموزه های اسلامی رونق دهیم.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در روزنامه نگاری اسلامی باید در صفحه حوادث روزنامه ها به جای نقل حوادث، نقد حادثه ها بکنیم یعنی اینکه ریشه بزهکاری را بشناسیم و آنها را به جامعه و مخاطبین خود بشناسانیم.
محمد زاده بیان کرد:‌ این مساله باید به گونه ای باشد فردی که قصد انجام بزه و جرم را داشته باشد، از این کار خود بیزار شود.
وی گفت:‌ 450 میلیارد ریال یارانه مطبوعات طی سالجاری در سطح کشور پرداخت می شود این‌ میزان یارانه در این بخش طی سال گذشته 440 میلیارد ریال بود که 330 میلیارد ریال آن محقق شد
۶ مرداد ۱۳۹۰ ۱۳:۳۲
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید